Pogoda

Silny wiatr dewastuje Małopolskę. IMGW ostrzega: zagrożenie dla zdrowia i życia

2023-11-03 8:17

Dla części Małopolski IMGW wydało ostrzeżenia 2. stopnia przed silnym wiatrem. Groźne wichury mają utrzymać się do godz. 20 w piątek, 3 listopada. W Tatrach również panują trudne warunki, szczególnie do uprawiania turystyki - wieje silny wiatr, który może łamać gałęzie i drzewa oraz utrudniać poruszanie się, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Ostrzegł przed tym nie tylko Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, ale też Tatrzański Park Narodowy.

Ostrzeżenia IMGW przed silnymi wichurami w Małopolsce. Gdzie będzie najbardziej niebezpiecznie?

Silny wiatr występuje już od czwartku, 2 listopada. W ciągu ostatniej dobry strażacy wyjeżdżali do akcji 54 razy, najczęściej w powiecie zakopiańskim, przekazała małopolska straż pożarna. Interwencje dotyczyły m.in. zabezpieczenia uszkodzonych dachów i usuwania powalonych drzew. Strażacy interweniowali ostatniej doby również 11 razy w Nowym Sączu, 7 w powiecie limanowskim, 5 w Suchej Beskidzkiej, pojedyncze interwencje związane z wichurami zdarzały się także w Wadowicach, Krakowie, Miechowie, Gorlicach i Wieliczce.

W piątek, 3 listopada do godz. 20 w południowej Małopolsce nadal obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Jak podaje IMGW, prognozowany jest wiatr o średniej prędkości do 50 km/h, w porywach do 110 km/h, z kierunków południowych. Największą ostrożność trzeba zachować w powiatach:

  • gorlickim,
  • nowosądeckim,
  • wadowickim,
  • oświęcimskim,
  • nowotarskim,
  • limanowskim,
  • myślenickim,
  • tatrzańskim.

Tatry. Trudne warunki dla turystów

Również na Podhalu do godz. 20 w piątek, 3 listopada obowiązywać będzie alert drugiego stopnia przed wiatrem halnym, który w porywach może osiągnąć do 110 km/h. W Tatrach od wysokości około 1900 m n.p.m. zalega cienka warstwa świeżego śniegu oraz występują oblodzenia. TPN zaapelował o szczególną ostrożność, ponieważ jest bardzo ślisko. Na leśnych odcinkach szlaków w wielu miejscach jest mokro i może występować błoto. TPN przypomniał także, że dni są coraz krótsze, więc wycieczka powinna być tak zaplanowana, aby wrócić przed zmrokiem. W plecaku warto mieć latarkę. Na niektórych szlakach mogą leżeć powalone przez wiatr drzewa - mają być sukcesywnie usuwane. Na szlaku pomiędzy Halą Ornak a Przełęczą Iwaniacką są uszkodzone poręcze mostków. Do czasu wymiany należy zachować szczególną ostrożność. Na odcinku Psia Trawka - Rówień Waksmundzka jest również uszkodzony mostek - istnieje możliwość obejścia. TPN przypomniał też m.in., że w przypadku spotkania niedźwiedzia, należy się spokojnie oddalić w przeciwnym kierunku.

Niesamwite metamorfozy uczestników Rolnik szuka żony