Setki mieszkań komunalnych gotowych do użytku jeszcze w tym roku

i

Autor: Zarząd Budynków Komunalnych Mieszkania są nieumeblowane.

Setki mieszkań komunalnych gotowych do użytku jeszcze w tym roku

2021-11-08 14:02

340 pustostanów wyremontowanych przez gminę Kraków będzie gotowych w tym roku do zamieszkania. Mimo rosnących kosztów prac budowlanych udało się to zrealizować bez wykraczania poza zaplanowane środki budżetowe. Głównie dzięki rządowemu dofinansowaniu z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Wystarczy przywieźć meble, sprzęt AGD i można od razu mieszkać. Gmina Kraków jeszcze w tym roku przekaże do użytkowania 340 mieszkań komunalnych. Chodzi o wyremontowane pustostany przeznaczone pod wynajem. Koszt remontu jednego lokalu wynosił około 30 tysięcy złotych.

Jeżeli mamy do czynienia z remontem kapitalnym to wymieniane są posadzki, kładzione są okładziny ścienne w łazience. Mieszkanie jest wyposażane w brodzik, umywalkę, muszlę klozetową i wymieniane są instalacje - mówi dyrektorka Zarządu Budynków Komunalnych Katarzyna Zapał.

Wiceprzewodnicząca Komisji Mieszkalnictwa Alicja Szczepańska jest zaskoczona, ale zadowolona tym zwrotem w polityce mieszkaniowej miasta. Do tej pory gmina raczej wyprzedawała lokale, zwłaszcza w centrum miasta.

Wielokrotnie w tej sprawie interweniowałam prosząc o zrobienie listy mieszkań, które stoją puste. Natomiast w odpowiedzi na moje pytania wielokrotnie słyszałam, że kwoty remontów i uzyskania tych wszystkich pozwoleń przekraczają wartość lokali - mówi.

Remonty pustostanów zostały dofinansowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego w wysokości prawie miliona złotych. Dzięki temu udało się je zrealizować bez dokładania do zaplanowanych na ten cel środków w budżecie.

Mieszkania o których mowa znajdują się między innymi w Nowej Hucie, Krowodrzy i Azorach.

EKG 2021. TOMASZ CHRÓSTNY - Prezes UOKiK ostrzega przed inwestycjami w mieszkania.