Rzeźby Beksińskiego na Wawelu

i

Autor: materiały prasowe Zamku Królewskiego na Wawelu

Wiadomości

Rzeźby Beksińskiego stanęły w ogrodach królewskich na Wawelu

2023-04-25 23:13

Mroczna, poruszająca i intrygująca. Tak krytycy oceniają twórczość Zdzisława Beksińskiego. A już od czwartku niemal nieznane oblicze Beksińskiego - jako artysty rzeźbiarza - możemy odkryć na Wawelu. W Ogrodach Królewskich pojawi m.in. seria „Głów”, a także rzeźby Hamleta i Makbeta.

Rzeźby Beksińskiego na Wawelu. Do kiedy można je oglądać?

Jest to pierwsza monograficzna wystawa rzeźb Zdzisława Beksińskiego. Specjalnie na nią prace wykonane przez artystę w gipsie lub metalu i przechowywane w sanockim muzeum zostały odlane w brązie. Jak wyjaśniają kuratorzy, Beksiński nie tworzył w brązie m.in. z powodów finansowych i technologicznych. Nowa wystawa Zamku Królewskiego na Wawelu to cykl czaszek i reliefów zatytułowany "Głowy", a także monumentalne prace "Makbet" i "Hamlet".

Będą to czaszki, wariacje artysty na temat ludzkiej głowy. Dwie rzeźby monumentalne, klęcząca postać Makbeta i siedzącą przedstawiającą Hamleta oraz trzy reliefy, płaskie formy rzeźbiarskie - mówi Małgorzata Gołębiewska, kuratorka wystawy.

Eksponowane rzeźby pochodzą z lat 60. Pozostaje pytanie dlaczego artysta zrezygnował z rzeźby na rzecz malarstwa. To był ciężki czas dla sztuki - wyjaśniają kuratorzy wystawy.

Młody wtedy artysta nie miał odpowiednich środków aby tworzyć w brązie. To skomplikowana technologia, wobec tego przygotowywał modele w gipsie na wzór rzeźby w brązie. Patynował je różnymi pastami. To był ciężki dla niego okres - dodaje Marcin Gołębiewski, kurator wystawy.

Rzeźby Zdzisława Beksińskiego będzie można oglądać na Wawelu tak długo jak czynne są ogrody, czyli do 1 października.

Harry Potter Quiz. Jakiego przedmiotu mógłbyś uczyć w Hogwarcie?

Pytanie 1 z 10
W drużynie quidditcha byłbyś:
Strzelił kobiecie w brzuch