szczepienie

i

Autor: Pixabay.com Miałeś powikłania po szczepieniu? Możesz dostać OGROMNE odszkodowanie!

Ruszyła kolejna tura szczepień nastolatków! Można rejestrować dzieci w wieku od 12-15 lat!

2021-06-07 17:55

Od dziś (7 czerwca) rozpoczęły się zapisy na szczepienia dzieci w wieku od 12-15 lat. W ramach Narodowego Programu Szczepień uczniowie szkół podstawowych przyjmą dwie dawki Pfizera. To jak dotąd najmłodsza, rekomendowana przez Ministerstwo Zdrowia grupa osób do szczepienia przeciwko COVID-19. We wrześniu uczniowie będą mieli możliwość zaszczepienia się w szkołach.

Na razie dzieci w wieku od 12-15 lat będą mogły przyjąć dwie dawki Pfizera w populacyjnych oraz powszechnych punktach szczepień. Jednak procedury uruchomionej dzisiaj rejestracji będą się nieco różnić od zapisów starszych uczniów. Nastolatkowie mający 16-17 lat mogli sami przyjść do wybranego punktu z podpisanymi przez rodzica lub opiekuna prawnego dokumentami oraz zgodą na szczepienie. W przypadku młodszych dzieci to nie wystarczy.

- Procedura rejestracji na szczepienie dzieci w wieku od 12-15 lat jest podobna do pozostałych. Na takie szczepienie musi wyrazić zgodę rodzić lub opiekun prawny i musi to potwierdzić pisemnie. Jest wymagany kwestionariusz, w którym rodzic lub opiekun prawny musi podać swoje dane osobowe: PESEL i numer dokumentu tożsamości. Dzieci w wieku od 12-15 lat muszą przyjść do powszechnego lub populacyjnego punktu szczepień z rodzicem lub opiekunem prawnym -  mówi Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka Małopolskiego Oddziału NFZ w Krakowie.

Ministerstwo Edukacji zaplanowało szczepienia w szkołach zaraz po powrocie dzieci z wakacji. Do kampanii promującej szczepienia uczniów będą mogły przyłączyć się podstawówki. Jednak dyrektorzy niektórych krakowskich szkół twierdzą, że szczepienia powinny być indywidualną sprawą każdego rodzica.

- To czy dziecko jest zaszczepione czy nie, zależy od rodzica. Szkoła jeżeli będzie miała w tym pośredniczyć, bo takie są zapowiedzi Ministerstwa to na pewno te działania podejmie. Będzie to jednak tylko pośrednictwo, a nie namawianie do szczepienia lub prowadzenie kampanii - tłumaczy siostra Aleksandra Duda, dyrektorka szkoły Sióstr Prezentek w Krakowie.

Uczniowie mają być szczepieni w szkołach w dniach od 13-17 września. Na razie dwie dawki Pfizera dzieci mogą przyjąć w punktach szczepień.

Raport z anteny 7.06, godz.10
Sonda
Czy tęsknisz za śniegiem i zimą?