Ruszyła 22. edycja  Szlachetnej Paczki

i

Autor: Michał Henkel Ruszyła 22. edycja " Szlachetnej Paczki"

Wystartowała 22. edycja " Szlachetnej Paczki"

2022-11-12 17:44

12 listopada w Krakowie oficjalnie otwarto bazę rodzin, które jak co roku czekają na naszą pomoc. Jedni potrzebują ciepłej odzieży inni chemii gospodarczej czy sprzętu AGD. Ważne, by zbliżające się święta były dla nich wyjątkowe.

Otwarcie Bazy Rodzin to oficjalny moment startu każdej edycji akcji poprzedzony pracą wolontariuszy, którzy od tygodni odwiedzają rodziny, samotnych seniorów, osoby z chorobami, niepełnosprawnościami czy poszkodowane w wyniku nieszczęśliwego wypadku Wolontariusze poznają ich historie, nawiązują relacje i określają potrzeby. Na tej podstawie tworzą szczegółowe historie rodzin, które trafiają do internetowej bazy.

- To co ważne, wolontariusze wciąż odwiedzają rodziny i kilkaset rodzin codziennie będzie dołączało do tych rodzin o których mówimy i które można wybrać. To jest taki moment, kiedy hasło " Dzielenie się" jest bardzo ważne, dobro to wynik dzielenia, nabiera takiej mocy i po prostu staje się ciałem - mówi Joanna Sadzik, Prezes Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora programu.

W tym momencie w bazie widnieje ponad 4 tys. rodzin, stowarzyszenie liczy jednak na więcej. W tym roku potrzebującym pomaga im ponad 7 tys. wolontariuszy, jeszcze kilka tygodni temu w całym kraju brakowało ich ponad 4 tys, w samej Małopolsce ponad 300.

- To jest trudny rok, bo pomagaliśmy uchodźcom z Ukrainy, wciąż im pomagamy, mamy trudny czas jeśli chodzi o inflację. Są osoby, które spłacają kredyt, raty poszły im w górę i też szukają dodatkowych prac a nie zajmują się wolontariatem. Więc tak, baliśmy się ale teraz z kolei trzymamy kciuki, żeby żadna rodzina potrzebująca pomocy bez tej pomocy nie dostała, bo wiemy o ty, że dzielić się w tym roku jest trudniej, bo każdy z nas odczuwa skutki inflacji- dodaje Joanna Sadzik.

Potrzeby rodzin na pierwszy rzut oka wydają się prozaiczne, dla nich to jednak ogromny problem. Jedni potrzebują ciepłej odzieży, czy opału na zimę, inni sprzętu AGD czy sprzętu do rehabilitacji. Jak podkreślają organizatorzy, za każdym wpisem kryje się konkretna historia.

- Ten rok dla naszych Rodzin jest szczególnie trudny. W wyniku dużego wzrostu cen nie stać ich na zakup tak podstawowych produktów jak żywność, chemia czy ubrania. Coraz częściej Rodziny włączone do Szlachetnej Paczki stoją przed trudnym wyborem czy w tym miesiącu kupić leki, produkty spożywcze czy opłacić bieżące rachunki. Dlatego tak ważne jest, aby to właśnie z tymi Rodzinami podzielić się dobrem i dać im nadzieję na lepsze jutro - tłumaczy Magdalena Kowacka- menadżerka zarządzająca "Szlachetnej Paczki".

Co ważne, to my decydujemy komu chcemy pomóc. Wystarczy wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl , wybrać konkretną rodzinę i.. działać, niekoniecznie samemu. Co więcej dobrem powinniśmy się dzielić z innymi.

- Najlepiej współpracować w grupie, bo jedna osoba która potrafi skrzyknąć 10 czy 15 osób, to naprawdę bardzo fajna rzecz. W grupie spełnienie potrzeb danej rodziny jest prostsze bo rozkłada się na kilka osób, jest nam łatwiej zrobić paczkę. Pamiętajmy, że jak wejdziemy na stronę akcji tam mamy dokładny opis rodziny i tego co im jest potrzebne. To naprawdę daję satysfakcję a komuś poprzez 3 godziny wyjęte z życia możemy ułatwić komuś życie na pół roku - mówi Mateusz Iskrzycki- jeden z darczyńców

Tylko w zeszłej edycji programu wsparcie materialne otrzymało ponad 17 tys. rodzin. Wartość przekazanych paczek przekroczyła rekordowe 68 mln zł, a w pomoc zaangażowało się ponad 704 tys. osób . Więcej szczegółów na stronie www.szlachetnapaczka.pl.