Areszt w Krakowie

i

Autor: Mapy Google

Rusza „Szkoła czytania” dla osadzonych. Akcja skierowana do pensjonariuszy aresztu

2021-03-11 16:42

Jej uczestnicy raz w miesiącu będą dyskutować o wybranych przez krytyków tekstach literackich. W tym roku inspiracją do dyskusji będą książki między innymi Margaret Atwood, Lukasa Bärfussa, czy Ericha Frieda.

„Szkoła czytania” to akcja zainicjowana w 2018 roku. Jej celem jest promocja czytelnictwa wśród przedstawicieli różnych grup odbiorców - licealistów,  seniorów, podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych czy właśnie osadzonych. 

Agata Świdrak, wychowawczyni w areszcie śledczym przy ulicy Montelupich podkreśla, że edukacja literacka odgrywa istotną rolę w procesie resocjalizacji.

Posłuchaj materiału Kuby Kusego o literackiej inicjatywie skierowanej do krakowskich więźniów:

Literatura jest bardzo ważna w procesie resocjalizacji. Osadzeni pozbawieni kontaktu ze światem zewnętrznym, przez książki mogą przenieść się do wymiaru. Literatura może otworzyć im oczy na pewne aspekty życia - tłumaczy. 

Spiritus movens warsztatów dla osadzonych jest Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada i redaktor "Tygodnika Powszechnego". 

Jestem głęboko przekonany o tym, że literatura może zakwestionować narrację, którą my cały czas konstruujemy na temat siebie i świata. To jest ważna w przypadku  osadzonych taka narracja zazwyczaj dotyczy ich czynów. Często takie narracje pełnią rolę zasłon, które pozwalają nam albo uporać się z czymś do czego nie chcemy zaglądać, z jakimś bolesnym doświadczeniem, a czasem ona nas odgradza od czegoś z czym powinniśmy się skonfrontować. Rozmawiamy o literaturze, ale tak, by mogli na własną rękę wykorzystać to doświadczenie do innego sposobu myślenia o sobie i swoich doświadczeniach - mówi. 

Ze względu na sytuację epidemiczną wydarzenie przeniosło się z więziennych czytelni do przestrzeni wirtualnej. 

Kto lepiej prowadzi samochód, kobiety czy mężczyźni? | ESKA XD - Prosto z salonu #18

Święta kościelne. Czy znasz najważniejsze daty?

Pytanie 1 z 10
Kiedy obchodzimy Trzech Króli?