WIADOMOŚCI

Rozwody kościelne w Polsce. Ile kosztuje unieważnienie ślubu i z jakich powodów można o nie wystąpić? [GALERIA]

2023-11-30 7:30

W 2020 roku w Kościele katolickim w Polsce orzeczono nieważność 2813 małżeństw — to 1,8 proc. ogólnej liczby małżeństw zawartych w tym roku. Do sądów kościelnych trafia mniej niż 5 proc. osób, które uzyskały rozwód cywilny — wynika z raportu ISKK "Stwierdzenie nieważności małżeństwa w Kościele katolickim w Polsce". Sprawdziliśmy, ile kosztuje rozwód kościelny w 2023 roku i z jakich powodów można się ubiegać o unieważnienie małżeństwa.

Rozwód kościelny w Polsce. Coraz więcej par decyduje się na ten krok

Raport "Stwierdzenie nieważności małżeństwa w Kościele katolickim w Polsce" został opracowany przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego na zlecenie Instytutu Pokolenia. Prezentacja raportu odbyła się we wtorek, 21 listopada w Warszawie. Dyrektor Instytutu Pokolenia Michał Kot zaznaczył, że trwałość zawieranych małżeństw jest bardzo mocno skorelowana z liczbą rodzących się dzieci. Zauważył, że obecnie wskaźnik dzietności, czyli średnia liczba dzieci, które rodzi statystyczna kobieta, jest rekordowo niska: w roku 2022 było to 1,3 dziecka na kobietę. Według Kota, pomimo faktu, że rośnie liczba urodzeń pozamałżeńskich, wciąż w Polsce większość dzieci rodzi się w małżeństwach, a w małżeństwach wyznaniowych dzietność jest wyższa niż w małżeństwach cywilnych.

W ostatnich latach znacząco wzrosła również liczba stwierdzeń nieważności małżeństwa, zwłaszcza w Europie. Z raportu wynika, że w 2020 roku aż 25 proc. wyroków na rzecz stwierdzenia nieważności małżeństwa w Kościele w Europie wydano właśnie w Polsce. Z kolei liczba wyroków stwierdzających nieważność małżeństwa w Kościele na świecie w 2020 roku zmniejszyła się o 47 proc. w porównaniu z rokiem 1989 i wyniosła ponad 41 tys.

QUIZ: lata 70. Wiedzę o tej dekadzie posiadają tylko nieliczni

Pytanie 1 z 10
Elvis Presley był niekwestionowanym królem rock'and'rolla. W którym roku zmarł?
Elvis Presley

Czym jest stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego?

W kościele Katolickim stwierdzenia typu rozwód kościelny czy unieważnienie ślubu nie obowiązują. Wynika to z prawa kanonicznego, które stoi na straży nierozerwalnej więzi osób, które wejdą w związek małżeński. Dlatego powyższe określenia nie są poprawne, a zamiast tego używa się stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego. W takim przypadku para, która chciałaby wystąpić o unieważnienie, musi udowodnić, że już w momencie zawierania związku wystąpiły kwestie uniemożliwiające jego zawarcie.

— Za wzrost stwierdzeń nieważności małżeństwa odpowiada jedna przesłanka: niezaistnienie zgody małżeńskiej. Jest to przesłanka bardzo szeroka, która obejmuje zarówno psychiczną niezdolność do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich, ale też wykluczenie istotnego przymiotu małżeństwa, brak rozeznania co do istotnych praw i obowiązków, czy zawarcie małżeństwa pod wpływem przymusu lub podstępu — wymienił Kot.

Ile kosztuje rozwód kościelny 2023?

Wbrew pozorom procedura stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego nie jest tak trudna i droga, jak może się wydawać. Eksperci radzą, aby w tym celu najpierw skonsultować się z osobą, która obeznana jest z prawem kanonicznym, które określa jednak, że adwokat musi być katolikiem, chyba że biskup wyda stosowną zgodę. W pierwszej kolejności należy udać się na konsultację, która kwalifikuje do procesu. Jej koszt waha się w granicach od 150 do 350 złotych. Następnie należy dokonać skargi powodowej, która kosztuje około 1500-2000 złotych, a do wszystkiego doliczyć koszty sądowe, opłaty za wydanie stosownych dokumentów i honorarium dla adwokata.

Za co można dostać rozwód kościelny?

Według prawa kanonicznego przesłanką do stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego jest niezaistnienie zgody małżeńskiej. To szerokie określenie, pod które można podciągnąć wiele kwestii, m.in. problemy psychiczne czy niezdolność do podjęcia obowiązków małżeńskich. Sprawdźcie już teraz w naszej galerii, jakie są konkretne przesłanki do tego, aby wystąpić o unieważnienie ślubu kościelnego.

Za co można dostać rozwód kościelny? Lista powodów jest długa:

Miał się z nią żenić, ale wolał zabić