Klasa w szkole

i

Autor: Wikipedia Commons, Jakubkorab Strajk nauczycieli 2023. Rozpoczęcie roku szkolnego może odbyć się z problemami

Wiadomości

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 z problemami. Nauczyciele zapowiadają strajk

2023-09-01 11:16

Jesteśmy na półmetku wakacji i choć przed uczniami i ich rodzicami, a także nauczycielami jeszcze miesiąc wolnego, już wiadomo, że rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 może nie być spokojne. Nauczyciele bowiem nie staną pod tablicą, a będą protestować pod gmachem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Co to oznacza dla uczniów?

Strajk nauczycieli 2023. Rozpoczęcie roku szkolnego może odbyć się z problemami

1 września 2023 w szkołach nie będzie nauczycieli? To akurat fakt, a to dlatego, że w tym roku rozpoczęcie roku szkolnego przypada później, bo 4 września. 1 przypada bowiem w piątek, a więc przed samym weekendem, dlatego postanowiono, że rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się w poniedziałek. Tym sposobem uczniowie zyskują dodatkowe 3 dni wolnego, a więc - dłuższe wakacje. Nie oznacza to jednak, że pierwszy dzwonek zabrzmi w szkołach bez żadnych problemów. Otóż w piątek, 1 września 2023 roku odbędzie się strajk nauczycieli. Pikieta organizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpocznie się o godz. 12.00 przed siedzibą Ministerstwa Edukacji i Nauki w Warszawie przy al. Szucha 25.

Strajk 1 września 2023. Czego domagają się nauczyciele?

Obecnie pensja nauczyciela początkującego jest tylko o 90 zł wyższa niż płaca minimalna. To m. in. dlatego pedagodzy  zaprotestują przed siedzibą MEiN. ZNP wymienia też rekordowo wysoką inflację i rekordowo niskie pensje w oświacie3690 zł brutto dla początkującego nauczyciela; złe reformy i ich negatywne skutki, brak nauczycieli, przeładowaną podstawę programową, zbyt dużą liczbę uczniów w klasie czy frustrację wynikającą przez brak docenienia przez państwo, czego pokłosiem jest brak poszanowania zawodu nauczyciela przez społeczeństwo. Z racji późniejszego rozpoczęcia roku szkolnego, strajk 1 września nie wpływa na kalendarz szkolny, jednak zapewne wpłynie na to, w jakiej kondycji nauczyciele wrócę przed tablice.

- Chcemy edukacji na miarę XXI, a nie XIX wieku z odchudzoną podstawą programową, 20-osobowymi klasami i wsparciem specjalistów. Chcemy edukacji ukierunkowanej na kluczowe kompetencje, a nie szczegółowe wiadomości, edukacji opartej na autonomii i samodzielności szkół, a nie centralnie sterowanej, edukacji równych (...) - można przeczytać wśród postulatów nauczycieli ze Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Artykuły szkolne zalały sklepy. Ile zapłacimy za wyprawkę na rok szkolny 2023/2024? [ZDJĘCIA]

SKM uczy pasażerów pierwszej pomocy w swoim pociągu