Tabletki z jodkiem potasu

i

Autor: Wojtek Laski/East News Rosjanie w panice wykupują tabletki z jodem. Za ostatnią partię zapłacili pięć milionów rubli

Rosjanie w panice wykupują tabletki z jodem. Za ostatnią partię zapłacili pięć milionów rubli

2022-09-28 12:23

Od początku wojny w Ukrainie Kreml grozi użyciem broni jądrowej. Ostatnio tych zapowiedzi jest coraz więcej. 27 września Dmitrij Miedwiediew na swoim Telegramie napisał, że "w razie potrzeby" Rosja może użyć broni masowego rażenia. Rosjanie natomiast masowo wykupują tabletki z jodem. Kreml przeznaczył na zakup preparatu z jodkiem potasu aż 4,85 miliona rubli.

Kreml wykupuje preparat z jodkiem potasu

Z Zamówień Państwowych Federacji Rosyjskiej wynika, że Rosja zakupiła preparat z jodkiem potasu za kwotę prawie pięciu milionów rubli. Media informują jednak, że państwo na czele którego stoi Władimir Putin dokonuje takich zakupów co roku. Zastanawia jednak fakt, że podczas ostatniego takiego zakupu na przełomie 2020 i 2021 roku kwota, za którą zakupiono preparat z jodkiem wynosiła o wiele mniej, bo 3,3 mln rubli. Czy Rosja może użyć broni masowego rażenia? Niepokój może budzić to, że o ewentualnym ataku jądrowym nie mówią otwarcie już tylko przedstawiciele rosyjskiej propagandy, ale też - bez ogródek - rosyjscy politycy.

Obrona wszystkich zaanektowanych terytoriów zostanie znacznie wzmocniona przez rosyjskie siły zbrojne. Do takiej obrony mogą być wykorzystane nie tylko zdolności mobilizacyjne, ale także każda rosyjska broń, w tym, w razie potrzeby, strategiczna broń jądrowa - napisał na swoim Telegramie Dmitrij Miedwiediew, Wiceszef Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosji.

Jodek potasu - co to jest? Do czego się go stosuje?

Jodek potasu stosuje się w wypadku zagrożenia radiacyjnego. Ochrania tarczycę w stanach szybkiego wzrostu promieniowania. Zapotrzebowanie na tabletki z tą substancją związane jest z wojną w Ukrainie. Zaporoska Elektrownia Atomowa wciąż jest okupowana przez Rosjan. Dodatkowo miejsce zostało już kilkakrotnie ostrzelane, przez co istniało ryzyko uszkodzenia reaktorów, a co za tym idzie uwolnienia substancji rakotwórczych. Warto również przypomnieć, że Rosja jest w posiadaniu głowic atomowych, w tym lądowych pocisków balistycznych, które - według ekspertów - mogłyby dotrzeć nawet do USA.

Express Biedrzyckiej - Bogusław GRABOWSKI - Ekonomista wskazał, co będzie największym zagrożeniem dla Polaków

Quiz o jesiennych kwiatach. Tak trudny, że nawet jesieniary polegną na 8. pytaniu

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Czesław Niemen śpiewał, że „mimozami jesień się zaczyna”. W Polsce mimozą nazywamy….