Mumia

i

Autor: designed by Freepik, https://pl.freepik.com/, Freepik / Wikimedia Commons

Ciekawostki

Najpiękniejsza mumia świata przeraża turystów. Jakie skrywa tajemnice?

2024-04-16 15:29

„La Bella Addormentata”, czyli „Śpiąca Królewna” – tak nazywana jest najpiękniejsza mumia świata. Ciało należy do Rosalii Lombardo, która zmarła w 1920 roku, a jej ciało po śmierci zostało zabalsamowane. Umieszczono je w katakumbach pod klasztorem Kapucynów we Włoskim Palermo. Według doniesień mumia ma czasem wykazywać oznaki życia. Jakie tajemnice skrywa?

Rosalia Lombardo. Najpiękniejsza mumia świata. Oto jej tajemnice

Rosalia Lombardo to włoska dziewczynka, urodzona w 1918 roku. Dziecko zmarło dwa lata później, a po śmierci jej ciało zostało zabalsamowane, a następnie złożone w słynnych katakumbach klasztoru Kapucynów w Palermo. Włosi nazywają mumię „La Bella Addormentata”, czyli „Śpiąca Królewna”. Jak podaje National Geographic, kiedy dziecko zmarło, jej ojciec zwrócił się do balsamisty, który zabezpieczył zwłoki tak dobrze, że te zachowały się do dnia dzisiejszego, z tego powodu przywarło do niej również określenie najpiękniejszej mumii świata.

National Geographic informuje, że ciało Rosalii Lombardo złożono w małej kaplicy na końcu katakumb. Czytamy również, że pozostaje ona najlepiej zachowanym ciałem w całych katakumbach w Palermo.

Mumia Rosalii Lombardo wywołuje czasem przerażenie wśród turystów. Według doniesień, zmumifikowane ciało czasem zdaje się mrugać oczami, mimo ponad 100 lat od śmierci dziecka. Oczywiście nie jest to możliwe, a doniesienia wydają się być głównie spowodowane reakcją na niecodzienny widok, lub wywołane złudzeniem optycznym.

„Śpiąca Królewna” wciąż pozostaje jedną z najsłynniejszych mumii świata. Co ciekawe, we wspomnianych katakumbach w Palermo złożono nawet 8000 zmumifikowanych zwłok. Początkowo, jeszcze w XVI wieku chowano tam mnichów, później jednak spoczywać zaczęły tam także osoby świeckie.

Pasmo górskie idealne dla osób lubiących ciszę i spokój. Nie spotkasz tam zbyt wielu turystów

Wieczorny Express - Koperski, Sośnierz