Rewolucja na krakowskich torowiskach? Zielone światło urzędników dla pomysłu aktywistów

2021-04-22 15:47 KK
Zajezdnia Podgórze
Autor: Marcin Zieliński/wikipedia.org

Po wielu latach prób, pasjonatom z Platformy Komunikacyjnej Krakowa udało się namówić urzędników na testowy montaż nowego typu krzyżownicy na fragmencie torowiska w Łagiewnikach. Niezrażeni niepowodzeniami z poprzednich lat, członkowie PKK ponownie złożyli projekt do Budżetu Obywatelskiego, który dzięki zielonemu światłu danemu przez urzędników ma spore szanse na realizację. To może być prawdziwa rewolucja na torach.

Krzyżownica głębokorowkowa, bo tak fachowo nazywa się to urządzenie, pozwala na jazdę tramwajów z wyższą prędkością, wpływa też na poprawę bezpieczeństwa. 

Posłuchaj materiału Kuby Kusego o rewolucji na krakowskich torowiskach:

Ten typ krzyżownicy umożliwia zwiększenie prędkości przez rozjazd, nawet do 50 km/h przy jeździe na wprost. Jest łatwiejsza w obsłudze, jest też mniejsze ryzyko wykolejenia, bo rowek jest głębszy, dzięki czemu koło trzyma się w szynie bardziej stabilnie - wyjaśnia Sebastian Kudela z Platformy Komunikacyjnej Krakowa. 

Warto podkreślić, że obecnie prędkość przejazdu krakowskich tramwajów na skrzyżowaniach ograniczona jest do 10 km/h, a są miejsca, w których wagony poruszają się o połowę wolniej. 

Jeśli projekt zdobędzie wystarczającą liczbę głosów, to urzędnicy nie będą już stawać okoniem. 

My też jesteśmy po to, by wsłuchiwać się w głosy osób, które proponują zmiany. Zawsze jesteśmy otwarci na testowanie nowych rozwiązań, chętnie zobaczymy, co z tego testu wyjdzie, jakie są wyniki. Wtedy będziemy podejmować decyzje co dalej, czy ten projekt przerodzi się w większą skalę wymiany, czy też nie - zapowiada Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa. 

Rzecznik ZDMK dodaje, że jednostka zasugerowała projektodawcom, by ci poszli nieco dalej i swój projekt uzupełnili o wymianę pozostałych elementów torowiska - zwrotnic i fragmentu szyn - dzięki czemu powstanie swoisty tor testowy, dający bardziej miarodajne wyniki testu na wpływ nowych rozwiązań.  

Szczegółowe informacje o projekcie „Szybciej tramwajem po krakowskich torowiskach”, w ramach którego mogłaby zostać zamontowana specjalna krzyżownica, można znaleźć na stronie internetowej krakowskiego budżetu obywatelskiego. 

Tak zmieniała się Doda