Prokuratura zajmie się nielegalnie otwartymi restauracjami w Krakowie. Konsekwencje mogą być surowe

i

Autor: Małopolska Policja Prokuratura zajmie się nielegalnie otwartymi restauracjami w Krakowie. Konsekwencje mogą być surowe

Prokuratura zajmie się nielegalnie otwartymi restauracjami w Krakowie. Konsekwencje mogą być surowe

2021-04-13 9:00

Policja w Krakowie regularnie kontroluje przestrzeganie reżimu sanitarnego. Chodzi tu m.in. o zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej, ale nie tylko. Funkcjonariusze sprawdzają także lokale handlowe i gastronomiczne. W niektórych dochodzi do złamania obostrzeń. - Prokuratura zbada w sumie kilkanaście spraw działających na terenie Krakowa lokali gastronomicznych i siłowni, które nie zastosowały się do obowiązujących w kraju obostrzeń - podała w poniedziałek małopolska policja.

Służby podsumowały kontrole, które od piątku do niedzieli przeprowadziły w 152 obiektach handlowych i 111 obiektach usługowych; funkcjonariusze sprawdzili też 44 hotele, 69 siłowni i 37 restauracje, a także 322 środki transportu komunikacji publicznej.

Jak poinformował w poniedziałek rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń, nieprawidłowości ujawnione zostały m.in. w ośmiu lokalach gastronomicznych, w których - mimo obowiązujących w kraju obostrzeń - serwowano gościom posiłki na miejscu.

Pod Bydgoszczą zamontowano 100 schronów dla nietoperzy

W związku z tymi nieprawidłowościami pouczonych zostało 85 osób, a wobec kolejnych 53 policjanci sporządzili dokumentację, która może zostać przesłana do sądu z wnioskiem o ukaranie za łamanie reżimu sanitarnego" - wskazał rzecznik.

Jak dodał, w pięciu przypadkach sprawę pod kątem popełnienia przestępstwa zbada prokuratura.

Kontrolom poddane zostały także siłownie.

Wobec 61 lekceważących epidemiologiczne obostrzenia osób przebywających w siłowniach policjanci sporządzili dokumentację, która może zostać przesłana do sądu z wnioskiem o ukaranie - poinformował Gleń.

Siedem przypadków, w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, polegającego na sprowadzeniu niebezpieczeństwa powszechnego poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego, zbada prokuratura.

Mundurowi wciąż sprawdzają, czy osoby przebywające na kwarantannie, nie opuszczają miejsc izolacji; w miniony weekend przeprowadzili ponad 25 tys. takich kontroli. "W 386 przypadkach pod wskazanymi adresami nie zastano osób, wobec których prowadzone jest teraz postępowanie wyjaśniające" - podał rzecznik policji. Wskazał, że może ono skutkować w sądzie wysoką grzywną lub karą od sanepidu.

Ponadto funkcjonariusze mandatami ukarali 397 osób, które nie stosowały się do nakazu zasłaniania maseczką ust i nosa. Wobec 103 wnioski o ukarane skierowane zostaną do sądu; pouczenia udzielono kolejnym 20.(PAP)

Znane budowle i zabytki w Polsce. Jak dobrze je znasz?

Pytanie 1 z 15
Sukiennice w Krakowie nigdy nie były przebudowywane. Prawda czy fałsz?
Kraków