Prokuratura zajmie się nielegalnie otwartymi restauracjami w Krakowie. Konsekwencje mogą być surowe

2021-04-13 9:00
Prokuratura zajmie się nielegalnie otwartymi restauracjami w Krakowie. Konsekwencje mogą być surowe
Autor: Małopolska Policja Prokuratura zajmie się nielegalnie otwartymi restauracjami w Krakowie. Konsekwencje mogą być surowe

Policja w Krakowie regularnie kontroluje przestrzeganie reżimu sanitarnego. Chodzi tu m.in. o zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej, ale nie tylko. Funkcjonariusze sprawdzają także lokale handlowe i gastronomiczne. W niektórych dochodzi do złamania obostrzeń. - Prokuratura zbada w sumie kilkanaście spraw działających na terenie Krakowa lokali gastronomicznych i siłowni, które nie zastosowały się do obowiązujących w kraju obostrzeń - podała w poniedziałek małopolska policja.

Służby podsumowały kontrole, które od piątku do niedzieli przeprowadziły w 152 obiektach handlowych i 111 obiektach usługowych; funkcjonariusze sprawdzili też 44 hotele, 69 siłowni i 37 restauracje, a także 322 środki transportu komunikacji publicznej.

Jak poinformował w poniedziałek rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń, nieprawidłowości ujawnione zostały m.in. w ośmiu lokalach gastronomicznych, w których - mimo obowiązujących w kraju obostrzeń - serwowano gościom posiłki na miejscu.

Pod Bydgoszczą zamontowano 100 schronów dla nietoperzy

W związku z tymi nieprawidłowościami pouczonych zostało 85 osób, a wobec kolejnych 53 policjanci sporządzili dokumentację, która może zostać przesłana do sądu z wnioskiem o ukaranie za łamanie reżimu sanitarnego" - wskazał rzecznik.

Jak dodał, w pięciu przypadkach sprawę pod kątem popełnienia przestępstwa zbada prokuratura.

Kontrolom poddane zostały także siłownie.

Wobec 61 lekceważących epidemiologiczne obostrzenia osób przebywających w siłowniach policjanci sporządzili dokumentację, która może zostać przesłana do sądu z wnioskiem o ukaranie - poinformował Gleń.

Siedem przypadków, w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, polegającego na sprowadzeniu niebezpieczeństwa powszechnego poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego, zbada prokuratura.

Mundurowi wciąż sprawdzają, czy osoby przebywające na kwarantannie, nie opuszczają miejsc izolacji; w miniony weekend przeprowadzili ponad 25 tys. takich kontroli. "W 386 przypadkach pod wskazanymi adresami nie zastano osób, wobec których prowadzone jest teraz postępowanie wyjaśniające" - podał rzecznik policji. Wskazał, że może ono skutkować w sądzie wysoką grzywną lub karą od sanepidu.

Ponadto funkcjonariusze mandatami ukarali 397 osób, które nie stosowały się do nakazu zasłaniania maseczką ust i nosa. Wobec 103 wnioski o ukarane skierowane zostaną do sądu; pouczenia udzielono kolejnym 20.(PAP)

Znane budowle i zabytki w Polsce. Jak dobrze je znasz?

Pytanie 1 z 15
Sukiennice w Krakowie nigdy nie były przebudowywane. Prawda czy fałsz?
Kraków
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE