Tramwaj w Krakowie

i

Autor: Wikimedia

Problemy z biletem metropolitalnym. "Mogą dotknąć nawet kilku tysięcy osób"

2023-08-04 20:52

Wyższe ceny biletów dla krakowian proponuje w imię równości Zarząd Transportu Publicznego. Odkąd wprowadzono bilet metropolitalny część mieszkańców miasta płaci więcej za przejazdy komunikacją poza Kraków. Do tej pory mieli zniżki na Kartę Krakowską, teraz one zniknęły.

Brak zniżek dla krakowian to efekt porozumienia międzygminnego, w ramach którego bilet metropolitalny ma być w tej samej cenie zarówno dla mieszkańców Krakowa, jak i gmin ościennych, które partycypują w projekcie. "Do mojego biura przyszło już kilka osób, których zaskoczył brak zniżek" - przekonuje Daria Gosek-Popiołek, posłanka Lewicy.

Do tej pory na I i II strefę bilety na komunikację międzygminną kosztowały 103 złote, a na I, II i III - 116. W tym nowym bilecie nie ma uznania Karty Krakowskiej. Te osoby, które na przykład mieszkają w Krakowie, płacą tu podatki, ale pracują poza miastem, będą płacić 159 złotych na strefy I i II, a na strefy I, II i III 199 złotych.

Według Gosek-Popiołek osób, które mieszkają w Krakowie i dojeżdżają poza miasto do pracy, jest nawet 11 tysięcy. "Nie mogło być tak, że mieszkaniec Wieliczki płaciłby więcej za bilet metropolitalny, to nie byłoby porozumienie" - wyjaśnia Sebastian Kowal z ZTP.

Dostawaliśmy pytania, naprawdę bardzo sensowne pytania od gmin ościennych, dlaczego mieszkaniec - na przykład - Wieliczki ma płacić więcej za ten sam bilet. A do tej pory płacili więcej, ponieważ faktycznie w ramach Karty Krakowskiej mieliśmy obniżoną cenę.

Bilet metropolitalny wszedł w życie 1 sierpnia. Uprawnia do przejazdów zarówno komunikacją miejską, jak i koleją w gminach wokół Krakowa. Można go kupić we wszystkich punktach ZTP.

Zlot Zabytkowych Pojazdów w Nowym Sączu

Czym sprzątano w PRL?

Pytanie 1 z 10
Żart rodem ze stanu wojennego „ZOMO samo pierze” nawiązywał do:
Quiz. Sprzątanie w PRL