Potężne burze przechodzą przez Małopolskę. Dwa miasta bez prądu, mnóstwo interwencji

2020-06-29 15:56 AC

Sprawdziły się przewidywania synoptyków, dotyczące niebezpiecznej pogody w Małopolsce. Nad regionem przechodzą intensywne burze z gradem, silnym wiatrem i intensywnymi opadami deszczu. Strażacy najwięcej pracy mają w powiatach krakowskim, chrzanowskim i wielickim. Bez prądu jest kilka tysięcy odbiorców.

Aktualizacja, godz. 17:50

Strażacy interweniowali w regionie już 269 razy - najwięcej w powiecie krakowskim (53), wielickim (37), chrzanowskim (29) i limanowskim (25). W Modlnicy mogła przejść trąba powietrzna. ZOBACZ WIĘCEJ INFORMACJI, WIDEO I ZDJĘCIA.

***

Intensywne burze dotarły nad Małopolskę chwilę po południu. Nawałnica przeszła między innymi przez zachodnie powiaty województwa, a także w okolicach Krakowa. W Niepołomicach spadł grad wielkości piłek pingpongowych, a w Olkuszu zrobiło się ciemno niczym w nocy.

Burze w Małopolsce. Liczba interwencji rośnie

Jak ustalił reporter Super Expressu, strażacy mają pełne ręce roboty i ciągle odbierają zgłoszenia od mieszkańców.

- Do godziny 15 mieliśmy 130 interwencji, ale wciąż napływają kolejne. Dotyczą one głównie drzew powalonych na jezdnię i na samochody, uszkodzonych dachów na budynkach gospodarczych czy zalanych posesji i piwnic - wylicza w rozmowie z SE Sebastian Woźniak z małopolskiej straży pożarnej.

Najwięcej interwencji strażacy odnotowali do tej pory w powiecie krakowskim (28), chrzanowskim (25) i wielickim (22). Nie brakuje też zgłoszeń z terenu powiatu olkuskiego.

Burze w Małopolsce. Kilka tysięcy osób bez prądu

Intensywna nawałnica pozbawiła prądu kilku tysięcy mieszkańców województwa małopolskiego - to głównie gospodarstwa w powiecie wielickim, krakowskim, chrzanowskim, olkuskim i miechowskim. Prądu nie ma między innymi w części Niepołomic i Olkusza.

Jak informuje spółka Tauron Dystrybucja SA - awarie są na bieżąco usuwane, ale w niektórych miejscach energii elektrycznej może nie być aż do późnego wieczora.

Lista miejscowości bez prądu:

- Olkusz, Niepołomice
- Grabówki, Krzyszkowice, Barycz, ulica Żelazowskiego, Staniątki, Szarów, Kłaj, Dąbrowa, Targowisko, Wola Batorska-Sitowiec, Stanisławice, Łysokanie
- Kraków - ulice Hoborskiego Żelazowskiego i okoliczne
- Ratajów, Niedźwiedź, Prandocin Wysiołek, Polanowice, Goszcza, Sadowie, Łuczyce, Marszowice, Wilków, Goszyce, Szczepanowice, Trątnowice, Skrzeszowice, Łososkowice
- Prandocin, Wężerów, Orłów, Muniakowice, Janikowice, Zielenice, Borek, Nasiechowice
- Waganowice, Wierzbica, Budziejowice, Piotrkowice Wielkie, Czechy, Niegardów, Łętkowice, Obrażejowice, Sosnówka, Granów
- Dulowa, Psary, Paryż, Stawiska, Karniowice.
- Podjedle, Sobiesęki, Wielmoża, Pieskowa Skała, Sułoszowa, Tarnawa, Zagórowa, Milonki, Zadroże, Trzyciąż
- Płaza, Młoszowa

Pogodowa katastrofa w Małopolsce. Tak wyglądało gradobicie pod Krakowem

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj