Ponad milion złotych na lekcje religii w Skawinie. "Na pensje może mieć wpływ kuria"

2021-02-16 10:49
Religia
Autor: RobertCheaib/Pixabay

Ponad milion dwieście tysięcy złotych - tyle na wynagrodzenia dla katechetów przeznaczono w ubiegłym roku w Skawinie. Religii w gminie uczy 32 nauczycieli, którzy pracują łącznie na dwadzieścia dwa etaty. Zdaniem działaczy młodej Lewicy, tak duże pieniądze powinny być przeznaczona na przykład na pomoc w organizacji zdalnej nauki. - Chciałbym się mylić, ale wydaje nam się, że na wynagrodzenia katechetów mogą mieć wpływ hierarchowie kościelni - mówi Daniel Tuchowski z krakowskiej Młodej Lewicy

W 2020 roku podkrakowska gmina Skawina wydała na pensje dla katechetów 1 258 398,67 zł - wynika z informacji, do których dotarła krakowska Młoda Lewica. Te pieniądze w 40-tysięcznej gminie przeznaczone są na wynagrodzenia dla 32 katechetów i księży katechetów. To łącznie 22 etaty, ponieważ nie każdy z tych nauczycieli pracuje w pełnym wymiarze godzin. Zdaniem Daniela Tuchowskiego ze stowarzyszenia Młoda Lewica w Krakowie taka kwota bulwersuje i mogłaby być przeznaczona na inne, ważniejsze cele.

- Jak łatwo obliczyć, jeden katecheta zarabia około 4500 zł brutto. Nauczyciel z krótkim lub średnim stażem o takiej pensji może tylko pomarzyć. Zapewne jest to jakoś odgórnie kierowane i może wynikać z zaleceń kurii, albo innych hierarchów kościoła, którzy wydają zgodę na przekierowanie danego księdza bądź katechety do szkoły. Te pieniądze powinny być lepiej wydane, na przykład na pomoc w organizacji nauki zdalnej dla dzieci wykluczonych cyfrowo - mówi Tuchowski.

Skawiński ratusz tłumaczy, że do wynagrodzenia nauczycieli religii nie dokłada ani złotówki, a pensje są wypłacane z subwencji oświatowej. - Katecheci są dokładnie tak samo traktowani, jak wszyscy inni nauczyciele - mówi Marcin Kozielski z Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie.

- Ta kwota nie może być inaczej rozdysponowana niż na wynagrodzenia dla katechetów oraz dla księży katechetów. Karta Nauczyciela jasno i konkretnie reguluje wszystkie wynagrodzenia dla nauczycieli, także innych przedmiotów niż religia - mówi Marcin Kozielski.

Jak przekazał nam ratusz, na ponad ośmiu z 22 etatów pracują osoby duchowne, a na ponad 13 osoby świeckie.

Wysłaliśmy maila do krakowskiej kurii z pytaniem, czy miała wpływ na ustalenie wysokości wynagrodzenia katechetów. Na razie czekamy na odpowiedź. Wszystkie zebrane informacje dotyczące katechezy w Małopolsce Młoda Lewica podsumuje pod koniec lutego.

Kraków: protest przeciwko kard. Dziwiszowi
Ponad milion złotych na katechezę w Skawinie. Posłuchaj materiału Wojciecha Sidorowicza:
Sonda
Co zrobisz, kiedy "to wszystko się już skończy"?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE