Polska Fundacja dla Afryki zbiera 240 tys. złotych na budowę porodówki w Kamerunie

2021-05-20 12:40 Kuba Paduch, Radio Eska
Polska Fundacja dla Afryki zbiera 240 tys. złotych na budowę porodówki w Kamerunie
Autor: Polska Fundacja dla Afryki Ciąża dla kobiety w Kamerunie to często w pierwszej kolejności strach o życie własne i dziecka.

Brak ludzi do pracy, brak wykształcenia, ale przede wszystkim brak jakiegokolwiek zaplecza z wyposażeniem. To główne problemy położnictwa w północnym Kamerunie. Mieszcząca się w Krakowie Polska Fundacja dla Afryki zorganizowała zbiórkę pieniędzy na budowę profesjonalnej porodówki, która przejmie ciężarne pacjentki rodzące obecnie, z braku innych opcji, we własnych domach.

W razie komplikacji przy porodzie kobiety muszą jechać do szpitala oddalonego o ponad trzysta kilometrów. Krakowska Fundacja dla Afryki zbiera pieniądze na budowę porodówki w mieście Madingring w Kamerunie. Potrzeba 240 tysięcy złotych na wyposażenie, stolarkę oraz wykończenie okien, dachów i łazienek.

Ten budynek, który chcemy wybudować, będzie miał około 250 metrów kwadratowych. Tam będzie kilka pomieszczeń, dwie sale porodowe, sale poporodowe, gdzie matka będzie mogła odpocząć z dzieckiem po narodzinach oraz to, co jest najważniejsze: będzie możliwość przeprowadzenia diagnostyki kobiet w ciąży - mówi prezes Fundacji Wojciech Zięba.

Przeciętny oddział porodowy w północnej części Kamerunu przyjmuje pacjentki z ponad 60 wiosek. To sprawia, że większość porodów odbywa się w domach bez profesjonalnej asysty.

Ciąża bez komplikacji urodzi się bez żadnej pomocy, natomiast wszelkie ciąże, które są w jakikolwiek sposób zagrożone kończą się najczęściej albo zgonem lub kalectwem dziecka, albo zgonem lub kalectwem matki, albo zarówno dziecka jak i matki - Mówi Siostra Józefina Małgorzata Grabowska, która jest położną w Kamerunie od 26 lat.

Fundacja chce uzbierać pieniądze na porodówkę do połowy lipca. Znajdziecie ją tutaj.

W Polsce śmiertelność dzieci przy porodzie wynosi 2 zgony na 100 tysięcy urodzeń. W Kamerunie 529.

O planach budowy porodówki w Madingring dowiedział się nasz reporter Kuba Paduch:
M jak mama - Jak rozpoznać depresję poporodową?