Woda z kranu

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie poglądowe

Wiadomości

Polacy będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni. Rząd zamraża reformę opłat za wodę i ścieki

2024-04-24 16:55

Ministerstwo Infrastruktury jest na etapie tworzenia nowelizacji ustawy, na mocy której samorządy będą mogły samodzielnie podnosić stawki za wodę i ścieki. W ostatnich latach nie było to możliwe z uwagi na reformę wprowadzoną przez władze Prawa i Sprawiedliwości. Jakie zmiany czekają Polaków w najbliższym czasie?

Nowe opłaty za wodę i ścieki. Rząd wprowadza podwyżki dla Polaków

Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić w życie nowelizację ustawy, na mocy której rady gmin mogłyby ponownie zatwierdzać obowiązujące taryfy za wodę i ścieki. Samorządy od lat o to zabiegały i teraz wiele wskazuje na to, że ich postulaty zostaną spełnione. Tym samym to właśnie rady gmin mogłyby samodzielnie podnosić stawki za wodę i ścieki.

W proces zatwierdzania taryfy mogłyby ingerować PGW Wody Polskie w przypadku, gdyby stawki narzucane przez samorządy były na poziomie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Wszystko po to, aby społeczeństwo nie było narażone na nieuzasadnione wzrosty cen. Te jednak i tak są nieuniknione, w przypadku wejścia w życia ustawy.

Nowe opłaty za wodę i ścieki. Kiedy wejdą w życie nowe przepisy?

Wysokość cen i stawek opłat taryfy dot. zaopatrzenia w wodę dla każdego regionu wodnego będzie ogłaszać minister właściwy do spraw gospodarki wodnej, najpóźniej 31 października każdego roku. Wody Polskie każdorazowo będą weryfikowały koszty związane ze świadczeniem usług oraz zgodność stawek względem ustawy. Projekt ma zostać przyjęty przez rząd w trzecim kwartale 2024 roku. Mniej więcej wtedy Polacy dowiedzą się, na jakie podwyżki będą musieli się nastawić. Jedno jest pewne - tanio już było.

Majówka to nie tylko mięso i kiełbasa. Oto najlepsze pomysły wegetariańskie przekąski z grilla [GALERIA]

Kraków: W Sądzie Apelacyjnym rozpoczęła się rozprawa Roberta J. Oskarżonego o brutalne morderstwo i oskórowanie studentki Katarzyny Z.