Jaki grozi mandat za jazdę po alkoholu na rowerze? Czy można stracić prawo jazdy?

i

Autor: pexels Jaki grozi mandat za jazdę po alkoholu na rowerze? Czy można stracić prawo jazdy?

Po piwku na rower. Jaki grozi mandat? Czy można stracić prawo jazdy?

2022-05-06 13:19

Wiosna to czas, gdy chętnie korzystamy z wycieczek rowerowych. Jadnak gdy poczujemy pragnienie, nie powinniśmy go gasić alkoholem. Może to się skończyć dla nas przykrymi konsekwencjami. Jaki mandat za jazdę po alkoholu na rowerze? Czy możemy stracić prawo jazdy?

Coraz dłuższe i cieplejsze dni skłaniają do przebywania na zewnątrz oraz planowania wycieczek. Wiele osób decyduje się dojechać w wybrane miejsce rowerem. Na łonie natury można nacieszyć oko widokami i oczyścić głowę. Po pewnym czasie przychodzi jednak ochota na coś do jedzenia i picia. Warto mieć więc ze sobą jakieś przekąski, by szybko zaspokoić głód. A co z piciem? Wiele osób ma wtedy ochotę, na napój, także alkoholowy. Jednak piwko, a następnie jazda rowerem nie jest najlepszym pomysłem.

Jazda rowerem po alkoholu w Polsce jest zabroniona. Co to jednak dokładnie znaczy? Przypomnijmy, że wyróżniamy dwie sytuacje związane ze spożywaniem alkoholu: stan "wskazujący na spożycie alkoholu" i stan nietrzeźwości.

Nowe, nietypowe znaki na drogach

Stan "wskazujący na spożycie alkoholu" zachodzi, gdy:

  • zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila
  • obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza.

Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy:

  • zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość
  • zawartość alkoholu w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Jazda na rowerze po alkoholu nie musi jednak zakończyć się tylko na mandacie. W skrajnych przypadkach, np. przy stworzeniu realnego zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, policja może skierować wniosek o ukaranie do sądu. Wtedy kara może wynieść nawet 30 tys. złotych, a dodatkowo sędzia może orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne.

Jazda po alkoholu jest karalna, a osoba, u której poziom alkoholu we krwi przekroczył wyznaczoną prawem granicę 0,2 promila, popełnia wykroczenie (art. 87 KW) i musi się liczyć z konsekwencjami. Będą one tym surowsze, im większe stężenie alkoholu zostanie ujawnione przez służby dokonujące kontroli - czytamy w komunikacie.

Jaki dostaniemy mandat za jazdę na rowerze po alkoholu?

  • Rowerzysta, u którego poziom alkoholu we krwi mieści się w przedziale 0,2-0,5 promila (stan po spożyciu alkoholu) musi liczyć się z grzywną - 1000 zł.
  • Z kolei rowerzysta, u którego poziom alkoholu we krwi wynosi powyżej 0,5 promila (stan nietrzeźwości), naraża się na grzywnę - 2 500 zł.
Krakowscy maturzyści tuż po egzaminie z języka polskiego
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE