PIT za 2022 rok z ogromnym zwrotem. Te osoby dostaną rekordowo dużo, nawet kilka tysięcy

i

Autor: Pixabay PIT za 2022 rok z ogromnym zwrotem. Te osoby dostaną rekordowo dużo, nawet kilka tysięcy

PIT za 2022 rok z ogromnym zwrotem. Matki mogą otrzymać nawet kilka tysięcy złotych!

2023-03-02 15:16

Trwa okres rozliczania się z fiskusem. Z racji tego, że 1 lipca 2022 roku nastąpiło obniżenie stawki podatku do 12% (z wcześniej obowiązujących 17) z mocą wsteczną od 1 stycznia, do sumy zwrotu od fiskusa będzie wliczała się nadpłata podatku liczona za całe pierwsze półrocze ubiegłego roku. Niektóre kobiety, które w zeszłym roku pobierały zasiłek macierzyński mogą mieć powody do radości, bowiem na ich konta wpłynie solidny zwrot.

Zwrot podatku dla tej grupy będzie większy. Ile będzie można dostać?

Z uwagi na zmiany podatkowe z połowy 2022 roku, nawet kilka tysięcy złotych zwrotu podatku dostanie część tych matek, które pobierały w 2022 roku zasiłek macierzyński - podało we wtorek, 28 lutego Radio ZET. Konkretnie chodzi o kobiety zwolnione z podatku dochodowego - zmiana dotyczyła tego, że jeśli zatrudniona kobieta jest uprawniona do ulg i jednocześnie pobiera zasiłek macierzyński, to świadczenie również jest zwolnione z opodatkowania. Na pokaźny zwrot mogą liczyć kobiety, które:

  • mają czwórkę dzieci
  • nie ukończyły jeszcze 26. roku życia,
  • wróciły z zagranicy.

- Choć przepisy się zmieniły, to ZUS (który wypłaca zasiłki macierzyńskie) pobierał matkom zaliczkę na PIT przez cały rok - chyba że złożyło się specjalne oświadczenie - podało Radio ZET.

Sporo osób takich oświadczeń nie zrobiło i w związku z tym od świadczeń została odciągnięta spora kwota. Możne ona liczyć nawet kilka tysięcy złotych i to właśnie w tym roku zwróci skarbówka.

Ulgi podatkowe za 2022 rok. Prorodzinna, Internetowa, termoizolacyjna. Co jeszcze można odliczyć?

Rozliczając się z fiskusem należy pamiętać, że można obniżyć swój podatek. Z jakich ulg podatkowych można skorzystać i jakie wymagania trzeba spełniać? Rodzicom dzieci niepełnoletnich, a także tych pełnoletnich, ale poniżej 25. roku życia, które jeszcze się uczą, przysługuje tzw. podatkowa ulga prorodzinna. Tym, na których podpisana jest umowa na internet oraz tym, którzy ponoszą w związku z tym wydatki, a także mają na to dowody wpłaty przysługuje z kolei ulga internetowa. Ci, którzy w 2022 roku bezpłatnie oddali krew i mają na to potwierdzenie ze stacji krwiodawstwa, mogą skorzystać z ulgi dla krwiodawców. Ulga rehabilitacyjna należy się z kolei osobom z niepełnosprawnościami lub też podatnikom, którzy ich utrzymują. Ci, który dokonali termomodernizacji budynku mogą natomiast ubiegać się o ulgę termomodernizacyjną.

Express Biedrzyckiej - Janusz STEINHOFF

QUIZ: Żołnierze Wyklęci - ile nazwisk znasz?

Pytanie 1 z 10
Gdzie działał oddział Danuty Siedzikówny "Inki"?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE