Pierwsze nagrody imienia Kazimiery Bujwidowej rozdane

2022-03-31 20:21
Pierwsze nagrody imienia Kazimiery Bujwidowej rozdane
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Od lewej: Agata Teutsch, Grażyna Fijałkowska, Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, Cecylia Malik oraz Dyrektor Stowarzyszenia Ludwiga Van Beethovena Andrzej Giza.

Spośród 50 kandydatek nagrodę otrzymały tylko 4 kobiety. W czwartek wieczorem odbyła się pierwsza gala rozdania nagród imienia Kazimiery Bujwidowej dla wybitnych Krakowianek. Narody otrzymały artystki, polityczki i działaczki przeciwko dyskryminacji. Galę uświetnił koncert muzyki elektronicznej w wykonaniu Leony Jacewskiej znanej jako Charlie.

Cecylia Malik, Grażyna Fijałkowska, Agata Teutsch i Elżbieta Penderecka. To laureatki pierwszego rozdania nagród imienia Kazimiery Bujwidowej. Nagród dla Krakowianek o wybitnych osiągnięciach i zasługach. Artystka i ekolożka Cecylia Malik mówi, że nagrodę zawdzięcza koleżankom oraz Mamie, Annie.

Udało mi się brać udział i zrobić kilka ważnych, pięknych akcji dzięki temu, że właśnie mam cudowne kobiety koło siebie. Marzy mi się żebyśmy nie rywalizowały ze sobą. Żebyśmy się po prostu wspierały - mówi.

Radna miejska i dzielnicowa Grażyna Fijałkowska została nagrodzona za wieloletnią działalność publiczną. Z kolei aktywistka antydyskryminacyjna Agata Teutsch swoją nagrodę zadedykowała.

Chcę powiedzieć o tysiącach kobiet, osobach LGBT, dzięki którym mogłam ją dostać. Osoby, które swoją niezłomnością, odwagą, determinacją sprawiły, że ja i inne kandydatki możemy działać - mówi.

Elżbieta Penderecka została wyróżniona za pracę na rzecz promocji muzyki na świecie, ale nie mogła zjawić się na gali. Nagrodę w jej imieniu odebrał Dyrektor Stowarzyszenia Ludwiga Van Beethovena Andrzej Giza.

Kazimiera Bujwidowa urodziła się w 1867 roku. Współorganizowała krakowską czytelnię dla kobiet. Doprowadziła do utworzenia pierwszego na ziemiach polskich gimnazjum dla dziewcząt z programem i maturą równorzędną jak w gimnazjach męskich. Doprowadziła również do przyjęcia pierwszych studentek na Uniwersytet Jagielloński.

Galę rozdania nagród imienia Kazimiery Bujwidowej obserwował Kuba Paduch:
Matki kontra Putin. Kobiety z dziećmi zaprotestowały przeciwko wojnie na Ukrainie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE