Wirtualna rzeczywistość

i

Autor: Pixaby

Pierwsza wirtualna galeria sztuki w Polsce. Stworzył ją krakowski student

2020-01-16 11:48

To wyjątkowa alternatywa dla miłośników kultury. Grzegorz Lipski, na co dzień student Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył pierwszą w Polsce wirtualną galerię. Do jej odwiedzenia konieczne są specjalne gogle VR.

Wirtualna rzeczywistość (VR) do tej pory kojarzona była głównie z grami. Nowe światło rzuca na nią Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Grzegorz Lipski na tzw. okulary VR stworzył aplikację związaną ze sztuką. Dzięki niej możemy przenieść się do nieistniejącej ekspozycji. To pierwsza w Polsce wirtualna galeria sztuki, umożliwiającą w pełni interaktywne oglądanie prac Zygmunta Niewiadomskiego. Ma ona prawie 700 metrów kwadratowych i składa się z kilkunastu pomieszczeń. W galerii znajdziemy obrazy, rzeźby i rysunki krakowskiego artysty. W sumie jest ich blisko 150 okazów.

- Chciałem pokazać prace Niewiadomoskiego, który jest moim sąsiadem. Mało osób ma dostęp do jego prac. Chciałem szeroko pokazać jego dzieła, bo standardowe galerie nie umożliwiają prezentacji niszowych artystów - mówi Lipski. - On sam nie chce wychodzić ze swoimi pracami. Uważa, że o jego sztuce wszyscy powinni sami usłyszeć. Lecz myślę, że trzeba trochę temu pomóc - dodaje.

Aby znaleźć się w wirtualnej galerii, musimy mieć specjalne gogle VR oraz kontrolery do poruszania się i chwytania poszczególnych eksponatów. To pierwsza tak duża praca krakowskiego studenta, ale nie ostatnia.

- Na projekcie spędziłem ostatnie siedem miesięcy i poświęciłem kilkaset godzin. Robiłem to całkowicie sam i to był mój pierwszy projekt wirtualnej rzeczywistości, wszystkiego musiałem się nauczyć - wyznaje Lipski. - Planuję rozwinąć jeszcze projekt, chciałbym np. umieścić wirtualnego przewodnika. Chciałbym się rozwijać w tym temacie, myślę, że wirtualne galerie to przyszłość - dodaje.

Na spacerze po wirtualnej galerii był nasz reporter Kuba Paduch.

W Krakowie po raz pierwszy odbyły się Igrzyska Wspinaczkowe dla osób z niepełnosprawnością [WIDEO]