Ostatnie chwile szpitala tymczasowego w EXPO Kraków

2021-05-28 16:42
Szpital EXPO
Autor: Kuba Kusy

3.05 szpital tymczasowy w EXPO Kraków opuści ostatni pacjent. Taką decyzję podjął wojewoda małopolski. Od tej pory pacjenci z koronawirusem będą lokowani w tymczasowej lecznicy przy ul. Kopernika i Szpitalu im. Żeromskiego.

Łukasz Kmita zapowiedział, że łóżka covidowe zostaną zlikwidowane także w pozostałych krakowskich placówkach.

Szpital Expo przechodzi do historii. Posłuchaj materiału Kuby Kusego:

Na 1.06 część z małopolskich szpitali, szczególnie szpitale krakowskie, specjalistyczne nie będą już miały łóżek covidowych. są to zpitale im.Dietla, im. Rydygiera, Szpital Bonifratrów i 5 Szpital Wojskowy - wyliczył. 

Ponieważ wojewodzie nie udało się porozumieć z władzami EXPO Kraków w sprawie pozostawienia infrastruktury szpitalnej w hali - spółka zażądała za to około 200 tys. zł - zapadła decyzja o jej całkowitej likwidacji.

Patrząc na koszty uznaliśmy, że nie byłoby to racjonalne wydatkowanie środków publicznych, więc uznaliśmy, że skoro jest takie stanowisko EXPO Kraków, w całości rozbierzemy tę infrastrukturę - zapowiedział. 

Część wyposażenia, np miedziane rurki z instalacji tlenowej, po wycenie przez rzeczoznawcę zostanie sprzedana przez spółkę likwidującą szpital. Dzięki takiemu zabiegowi uda się obniżyć całkowity koszt przedsięwzięcia. Pozostałe wyposażenie zostanie albo rozdysponowane w małopolskich szpitalach, albo trafi do magazynów. 

Aodczas piątkowej konferencji Artur Asztabski, prezes Szpitala im. Rydygiera przyznał, że utworzenie w tak krótkim czasie w pełni funkcjonalnego szpitala tymczasowego należało do wyjątkowo trudnych zadań.

Tworzyliśmy coś, czego nikt wcześniej nie tworzył, ale udało się. Przede wszystkim udało się utworzyć zespoły medyczne złożone z pracowników Szpitala im. Rydygiera i tych delegowanych przez wojewodę z innych miejsc - stwierdził. 

W hali EXPO Kraków pozostanie czynny punkt szczepień. Artur Asztabski zapewnia, że placówka nie ma problemów z dostępnością żadnego z trzech preparatów, nie marnują się też szczepionki Astry-Zeneki. 

Szacunkowy koszt przywrócenia Hali Expo Kraków do jej pierwotnej funkcji wynosi około miliona złotych.

Ratownicy medyczni uratowali rodzinę z płonącego domu.
Sonda
Czy tęsknisz za śniegiem i zimą?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE