Wiadomości

Odtworzyli dawne zabudowania Zamku Królewskiego na Wawelu. Makiety robią wrażenie

2024-02-22 15:32

Zamek Królewski na Wawelu zmieniał się przez setki lat historii, będąc wielokrotnie rozbudowywany i odnawiany po licznych pożarach czy grabieżach. Co ciekawe, dziś można podziwiać część zabudowań, które były istniały na zamku w przeszłości. Trudnego zadania podjęła się gdańska pracownia X3D, o czym poinformował portal „Trójmiasto.pl”.

Kraków. Odtworzono dawne zabudowania Zamku Królewskiego na Wawelu

Historia Zamku Królewskiego na Wawelu sięga niepamiętnych czasów. Jak podają Janusz Firlet i Zbigniew Pianowski w tekście „Wawel do roku 1300”, zamieszczonym w publikacji „Kraków – nowe studia nad rozwoje miasta”, obiekty murowane istniały w miejscu obecnego zamku już w XI wieku. Przez setki lat swojej historii miejsce koronacji królów Polski doświadczyło wielu zniszczeń spowodowanych pożarami czy pożogą wojenną. Wawel był wielokrotnie rozbudowywany i odnawiany, w związku z czym część dawnych zabudowań pozostała już tylko wspomnieniem.

Nie oznacza to jednak, że nie da się ich… odtworzyć. Takiego zadania podjęła się pracownia X3D z Gdańska, o czym poinformował portal „Trójmiasto.pl”. Jak czytamy, na zlecenie Zamku Królewskiego w Krakowie specjaliści przygotowali cztery makiety przedstawiające dawne fragmenty zabudowań Wawelu. Projekty powstały dzięki dokładnym badaniom i współpracy z kurator Zamku Królewskiego.

Jak pisze Aleksandra Nietopiel, każda z czterech makiet prezentowała inne miejsce zamku. Wśród nich znalazł się plan przestrzenny rozmieszczenia piwnic, instalacji wodnych, rumrus (pompę podającą wodę na zamek) oraz dawne skrzydło gotyckie Wawelu.

Całość polegała na zaprojektowaniu i wykonaniu 4 makiet o wymiarach 900mm x 555,3mm dla Zamku Królewskiego na Wawelu. Od początku działaliśmy w kontakcie z Wawelem i w oparciu o materiały historyczne, które dostarczała nam Pani kurator dr Beata Kwiatkowska-Kopka. Makiety przedstawiają plan rozmieszczenia piwnic pod skrzydłem dziedzińca arkadowego zamku, plan instalacji wodnych na Wzgórzu Wawelskim, skrzydło zamku gotyckiego oraz rurmusa, czyli maszynę, która pompowała wodę na zamek. Dwie pierwsze makiety zostały zaprojektowane i wykonane jako uprzestrzennione reliefy frezowane w Corianie i częściowo wypełniane emalią. Dwie kolejne są już większe i trójwymiarowe. Tu zdecydowaliśmy się na frezowanie podstaw oraz wstawienie w nie wieloelementowych wydruków 3d wykonanych w technologii SLA. Makiety, przez projekt oraz użyte materiały są haptyczne. Zarówno Corian, jak i specjalistyczna żywica, której użyliśmy w dotyku są chłodne i pozwalają na imersję w historii przez dotyk. Wydruki dodatkowo zostały pokryte powłoką natryskową, aby były łatwe w utrzymaniu w czystości oraz odporne na dotyk zwiedzających - mówi nam Kajetan Topolewski, industrial designer w firmie X3D. 

Makiety można podziwiać na wystawie prezentowanej w podziemiach Wawelu – „Wawel podziemny – Lapidarium”. Turyści mogą oglądać tam m.in. zachowaną w oryginale studnię i inne elementy dawnej architektury zamku.

QUIZ. Słynni ludzie urodzeni w Krakowie. Rozpoznasz osoby ze zdjęcia?

Pytanie 1 z 12
1. Zacznijmy od czegoś trudniejszego. Osoba na zdjęciu to:
Zofia Stryjeńska
Politycy o protestach rolników