Wizyta u lekarza

i

Autor: Pixabay Zmiany w placówkach medycznych od 01.02.2024

Wiadomości

Od lutego nastąpią zmiany w szpitalach i przychodniach. Kto będzie mógł leczyć się poza kolejnością?

2024-01-12 14:09

Już za niecały miesiąc osób korzystających z publicznej opieki zdrowotnej, a także pracowników szpitali i przychodni dotkną zmiany. Będzie nowa grupa osób leczących się poza kolejnością, ale także zmiany w kwestii zawodu psychologa i pedagoga czy opieki koordynowanej. Co koniecznie trzeba wiedzieć?

Kto nie będzie musiał czekać w kolejce do lekarza?

Część pacjentów już teraz ma szczególne uprawnienia do opieki zdrowotnej i świadczeń w ramach NFZ. Są to między innymi dzieci (znieczulenie ogólne u dentysty przy wykonywaniu świadczeń gwarantowanych, zwolnienia z odpłatności za koszty wyżywienia i zakwaterowania w szpitalu uzdrowiskowym dla dzieci i w sanatorium), osoby po 75. roku życia (wybrane, bezpłatne leki), chorzy na gruźlicę (wizyt u lekarzy specjalistów w ramach NFZ bez skierowania) czy honorowi dawcy krwi (korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach). Do tych osób dołączy nowa grupa, która będzie miała prawo do leczenia poza kolejnością w ciągu pięciu lat od przyznania świadczenia kompensacyjnego za szkody medyczne, których doznały w trakcie udzielania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w szpitalu. To pokłosie między innymi aktualizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, a także uruchomienia Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Od 1 lutego 2024 roku zostanie wprowadzony specjalny kod służący identyfikacji tej grupy pacjentów. O jakich nowościach w opiece zdrowotnej jeszcze trzeba wiedzieć?

Opieka koordynowana. Nowy zapis od 1 lutego

Opieka koordynowana to świadczenie medyczne dotyczące osób przewlekle chorych leczonych w zakresie kardiologii, endokrynologii, diabetologii , pulmonologii i nefrologii w placówkach POZ. Pacjent zyskuje tak zwanego koordynatora, który ustala terminy badań, wizyt i konsultacji zleconych przez lekarza POZ,  przekazuje informacji o kolejnych etapach terapii czy też dba o przepływ informacji pomiędzy wszystkimi realizatorami świadczeń zdrowotnych. Zgodnie z nowelizacją przepisów Ministerstwa Zdrowia, nowością od 1 lutego będzie "umożliwienie przekazywania przez świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej także współistniejących przyczyn udzielenia świadczenia w przypadku objęcia świadczeniobiorców opieką koordynowaną". Rozporządzenie, które wejdzie w życie na początku lutego dotyczy także "zmiany w katalogu przypadków, w których wymagane jest od świadczeniodawców przekazanie informacji o kodzie i stopniu zaawansowania choroby nowotworowej" oraz "uzupełnienie wykazu zawodów medycznych w celu prawidłowego sprawozdania informacji o zawodzie osoby, która udzieliła świadczenia opieki zdrowotnej o pedagoga i psychoterapeutę dzieci i młodzieży".