Nowe autobusy za prawie 100 milionów złotych wyjadą na krakowskie drogi

2022-10-26 10:10
Autobus elektryczny MPK Kraków
Autor: MPK Kraków S.A

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie podpisało umowę na dostawę nowych autobusów. Te będą w pełni elektryczne i mają być wyposażone w liczne udogodnienia dla pasażerów.

Jakie autobusy pojawią się na ulicach?

MPK zakupi 18 nowych, w pełni elektrycznych autobusów przegubowych marki Solaris. Wszystkie zamawiane pojazdy będą niskopodłogowe i wyposażone w klimatyzację. Oprócz tego pasażerowie będą mogli skorzystać z portów USB do ładowania telefonów. Autobusy mają też wydzieloną przestrzeń dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

- Każdy pojazd będzie miał możliwość ładowania przez wtyczkę oraz przez pantograf, który umożliwi ładowanie szybkie oraz wolne. Warto podkreślić, że wszystkie systemy i urządzenia funkcjonujące w autobusie, w tym ogrzewanie, będą zasilane wyłącznie energią elektryczną – czytamy w komunikacie, jaki MZK opublikowało w mediach społecznościowych.

Osiemnaście nowych autobusów ma zostać kupionych za 92 miliony złotych. Warto dodać, że MPK ma możliwość zamówienia kolejnych trzech sztuk.

Flota będzie większa

Na podpisanie wciąż czeka umowa z firmą Irizar, która wygrała przetarg na dostawę kolejnych czterech przegubowców o długości 12 metrów. Zakup łącznie 22 autobusów stał się możliwy dzięki blisko 59 mln zł dofinansowania z Funduszy Europejskich. Umowa gwarantująca dotację została podpisana 6 października tego roku.

- Przypomnijmy, że MPK w tym roku już podpisało umowę na dostawę do Krakowa 20 elektryków. To oznacza, że w przyszłym roku krakowianie zyskają ponad 40 nowych pojazdów zasilanych energią elektryczną, w tym 25 przegubowych. Nowe autobusy zastąpią najstarsze i najbardziej wysłużone pojazdy krakowskiego przewoźnika z silnikami diesla – czytamy na stronie internetowej MPK.

Sławomir Peszko o karierze, Lewandowskim i alkoholu

QUIZ jaką porę roku ma Twoja dusza?

Pytanie 1 z 9
Twój wymarzony urlop to:
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE