naukowcy

i

Autor: pixabay.com

Noc Naukowców w Małopolsce: wykłady, eksperymenty i ponad 1000 wydarzeń towarzyszących

2020-11-25 8:54

Co sprawia, że samoloty latają, czy rośliny są inteligentne i czy można zobaczyć swoje DNA? Na te i inne pytania poznamy odpowiedź podczas 14 edycji nocy naukowców, która w Małopolsce odbędzie się w najbliższy piątek (27.11). Ta edycja w całości przeniesie się do sieci, ale za to weźmie w niej udział ponad 600 naukowców.

W sumie przewidzianych jest ponad 1 200 różnych atrakcji, wśród których nie zabraknie organizowanego corocznie konkursu plastycznego pod hasłem: "eko naukowiec". Ze względu na organizację wydarzenia w formie online – Noc Naukowców staje się wydarzeniem ogólnopolskim. Będą mogli wziąć w niej udział nie tylko mieszkańcy Małopolski, ale miłośnicy i sympatycy nauki z całej Polski. W bieżącym roku, 14. edycja wydarzenia zorganizowana będzie pod hasłem: „Jak naukowcy zmieniają Świat”. Odkrycia i badania naukowców mają bowiem wpływ na nasze codzienne życie, pozwalają nam też lepiej zrozumieć otaczający nas świat.

Naukowcy zaprezentują wykłady, eksperymenty, odbędą się też warsztaty. Na przykład na Uniwersytecie Rolniczym będzie można poznać tajemnicę śpiewu ptaków, ale równocześnie też poznać mechanizm działania nowotworów. Na innych uczelniach i instytutach, jak na przykład na Instytucie Geologicznym PAN, będzie można poznać budowę ziemi i poznać po jakiego rodzaju gruntach spacerujemy, chodząc na wycieczki w góry - wymienia Michał Drewnicki z Urzędu Marszałkowskiego.

Małopolska Noc Naukowców to cykliczny projekt, organizowany przez Województwo Małopolskie od 2007 roku we współpracy z małopolskimi uczelniami i instytutami naukowymi oraz instytucjami zaangażowanymi w promocję nauki. Projekt polega na przygotowaniu i przeprowadzeniu cyklu imprez promujących i prezentujących dokonania naukowców z Małopolski.

W tym roku przez pandemię koronawirusa, noc naukowców odbędzie się na AGH w całości online. Ale to nie znaczy, że zabraknie atrakcji. Skupimy się na przykład na ekologii. Będzie wykład dotyczący detergentów i wszystkich środków chemicznych, których używamy w domu. Postaramy się pokazać, czy można je wykonać w domu i na przykład zaoszczędzić na nich pieniądze. Bardzo interesująco zapowiada się też spotkanie z jednym z kół naukowych. Studenci pokażą w jaki sposób wykonali kopię historycznego szkieletu perskiego - opisuje Anna Żmuda-Muszyńska rzecznik prasowy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Młodzież i osoby dorosłe z pewnością zainteresują wykłady na temat sztucznej inteligencji podczas których omówione zostaną sztuczne sieci neuronowe, ich historia, zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia, jak również możliwości na niedaleką przyszłość. Dzięki wykładom o modelowaniu 3D, uczestnicy będą mogli samodzielnie w domu wygenerować model 3D wybranego obiektu niewielkich rozmiarów. Wśród pasjonatów nauki są również humaniści i artyści, dla których również przygotowano atrakcje.

Instytut Nauka o Informacji przygotował na przykład warsztaty i konkursy poznawcze. Podczas warsztatów można odkryć tajemnicę okładek książkowych, dowiedzieć się jaką rolę pełni okładka. Można poznać pojęcia, które w tej chwili nie każdy zna. Na przykład obwoluta, wklejka, okładka, grzbiet książki czy kapitałka. Mamy również zajęcia poświęcone bardziej współczesnym czasom, na przykład próby odszyfrowania zaszyfrowanej wiadomości - mówi Dorota Rojek-Koryzna rzecznik prasowy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Osoby dbające o zdrowie dowiedzą się co jeść, aby być silnym i dobrze wyglądać, oraz na co zwrócić uwagę podczas układania diety bez skutków ubocznych w postaci tkanki tłuszczowej i odpowiedzi metabolicznej. Będą też wykłady i zajęcia techniczne.

U nas Noc Naukowców w tym roku odbywa się na dwóch wydziałach. W eksperymentach prowadzonych w naszych laboratoriach chemicznych, będziemy chcieli pokazać wszystkie barwy chemii. Natomiast na wydziale mechanicznym zaprosimy do wirtualnego tramwaju i pokażemy jak zaprojektować lodówkę. Uczestnicy dowiedzą się też gdzie w Krakowie można poczuć prawdziwy, arktyczny mróz - mówi Małgorzata Syrda-Śliwa rzecznik prasowy Politechniki Krakowskiej.

Na wszystkie zajęcia, warsztaty i wykłady trzeba się wcześniej zapisać i zarejestrować.

Posłuchaj jakie atrakcje czekają nas podczas 14 edycji Małopolskiej Nocy Naukowcow
Południowa Obwodnica Warszawy gotowa!

Z którą gwiazdą powinnaś spędzać jesienne wieczory?

Pytanie 1 z 6
Twój ulubiony rodzaj filmu?