Niszczy barszcz sosnowskiego i jego nasiona. Zdalnie sterowany robot powstał w Krakowie

2022-12-08 22:26
Robot niszczący barszcz Sosnowskiego
Autor: fot. Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie

Krakowscy naukowcy znaleźli sposób na barszcz Sosnowskiego. Robot może zniszczyć korzenie inwazyjnej rośliny bez chemii i wpływu na środowisko. Otrzymali za niego główną nagrodę na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków. Zdalnie sterowany robot pokonał wynalazki z 25 krajów.

Wynalazek jest jednym z nagrodzonych na tegorocznej Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS. Urządzenie wykorzystując promieniowanie z anteny tubowej powoduje nagrzewanie roślin i podłoża. W konsekwencji korzenie zostają zniszczone, ale nie tylko. Unicestwiane są także liczne nasiona, z których mogłyby powstać nowe rośliny w kolejnym sezonie.

Ten robot składa się z takich czterech funkcjonalnych części. Mamy kosiarkę, który kosi ten barszcz, następnie mamy emiter, który emituje to promieniowanie do gleby, do korzeni tego barszczu i nasion, które głównie zalegają w warstwie do 5 centymetrów - wyjaśnia profesor Krzysztof Słowiński z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego.

Robot waży pół tony i może być także użytkowany w obszarach cennych przyrodniczo, np. w parkach krajobrazowych.

Prowadziliśmy nasze badania właśnie w obszarze Natura2000, bo nasza proponowana metoda jest właśnie do takich terenów dedykowana. Ona nie wywiera negatywnego wpływu na glebę - mówi doktor Beata Grygierzec z Wydziału Rolniczo- Ekonomicznego Uniwersytetu Rolniczego. 

Obecnie pojazd jest napędzany agregatem prądotwórczym. W przyszłości naukowcy zamierzają go zamienić na panele fotowoltaiczne.

QUIZ. Podajemy tylko fragment przysłowia! Wiesz, jakiego słowa brakuje?

Pytanie 1 z 10
"Polegać jak na ..."
Otwarcie kliniki Budzik w Warszawie
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE