Nikt nie nazywa tego szczytem IV fali pandemii, ale wszyscy mają nadzieję, że właśnie go przeżywamy

2021-11-29 15:17
Nikt nie nazywa tego szczytem IV fali pandemii, ale wszyscy mają nadzieję, że właśnie go przeżywamy
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Wojewoda Łukasz Kmita twierdzi, że można mówić o "ostrożnym optymizmie" co do rozwoju sytuacji.

Wzrost hospitalizacji o 37% oraz o 41% w przypadku łóżek intensywnej terapii. Tak zmieniła się sytuacja pandemiczna w Małopolsce w ciągu minionego tygodnia. Władze wojewódzkie juz uruchomiły 150 nowych łóżek dla pacjentów z koronawirusem. Docelowo takich łóżek w ciągu najbliższych kilku dni ma być 400.

"Ten tydzień będzie dla nas kluczowy". Tak Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita ocenia obecną sytuację epidemiologiczną w województwie. W ciągu tygodnia hospitalizowano o 500 pacjentów COVID więcej. Zmarło prawie 180 osób. Wojewoda deklaruje, że do końca tego tygodnia jedna czwarta wszystkich łóżek w małopolskich szpitalach będzie dla pacjentów z koronawirusem.

Jeśli dynamika nowych zakażeń spadnie, a widzimy, że już w ostatnim tygodniu ona spadła z poziomu 49% do 31%, to mam nadzieję także, że spadnie liczba zajętości łóżek w szpitalach w Małopolsce - mówi.

Najcięższa sytuacja dotyczy szpitali w Dąbrowie Tarnowskiej, Chrzanowie, Nowym Targu i w Zakopanem. W tym ostatnim, czyli Szpitalu Powiatowym imienia Tytusa Chałubińskiego wprowadzono w sobotę zakaz odwiedzin.

Posiadamy 45 miejsc dla pacjentów z chorobą COVID-19 oraz 6 miejsc intensywnej terapii. Od 1 grudnia decyzją Wojewody Małopolskiego będziemy zwiększać miejsca intensywnej terapii do 12 łóżek - mówi Wicedyrektorka szpitala Małgorzata Czaplińska.

Utworzenie dodatkowych sześciu łóżek respiratorowych w Szpitalu Powiatowym w Zakopanem odbywa się kosztem oddziału ginekologicznego i położnictwa, który będzie musiał zawiesić działalność. Z powodu konieczności tworzenia nowych miejsc dla pacjentów COVID trudności w funkcjonowaniu ma też Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu w Nowym Targu.

Koronawirus może uszkodzić słuch nieodwracalnie
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE