sklep, zakupy

i

Autor: unplash Niedziela handlowa w marcu 2024. Kiedy wypada?

Wiadomości

Niedziela handlowa w marcu wypada w ważne katolickie święto. Kiedy będzie można zrobić zakupy?

2024-03-22 14:46

Niedziela handlowa w marcu 2024. Kiedy sklepy będą otwarte? Na niedzielę handlową w marcu szykuje się wiele osób, ze względu na to, że będzie można zrobić zakupy jeszcze przed Wielkanocą. A te przeważnie są dużo większe niż te, które robimy na co dzień. Co więcej, niedziela handlowa w marcu 2024 wypada w ważne święto katolickie. Kiedy dokładnie?

Niedziele handlowe 2024 - która najbliższa niedziela jest handlowa?

Sklepy otwarte w niedziele są od ponad trzech lat tylko robić tylko siedem razy w roku. Handlowe niedziele przypadały w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele przed Bożym Narodzeniem. Możliwość zakupów siedem dni w tygodniu była przedmiotem debaty przed wyborami parlamentarnymi 15 października 2024 roku. Na razie jednak, mimo różnych wersji i zapowiedzi, nadal nie ma zmian w tym temacie. Za pasem jednak Wielkanoc, a to oznacza wzmożony ruch nie tylko na drogach, ale także większe zakupy na targowiskach, w sklepach, ale też galeriach handlowych. Warto więc wiedzieć, że najbliższa niedziela handlowa przypada 24 marca 2024 roku. Ta data pokrywa się ze świętem państwowym - dniem, w którym państwo polskie składa hołd swoim bohaterom – Polakom ratującym Żydów podczas okupacji niemieckiej. W niedzielę, 24 marca przypada też... Niedziela Palmowa. Nic jednak nie wskazuje na to, żeby niedziela handlowa 24 marca miała zostać przesunięta, a to właśnie z uwagi na to, że w kolejną niedzielę po niej wypada Wielkanoc

Niedziele handlowe 2024. W kontrowersyjnym temacie bez zmian

W tym roku zakupy będzie można zrobić w niedziele handlowe, które wypadają następująco:

  • 24 marca
  • 28 kwietnia
  • 30 czerwca
  • 25 sierpnia
  • 15 grudnia
  • 22 grudnia.

Nie wiadomo na razie, czy liczba niedziel handlowych się zwiększy, choć jedną z przedwyborczych obietnic Koalicji Obywatelskiej było ich przywrócenie. Zniesiemy zakaz handlu w niedziele, ale każdy pracownik będzie miał zapewnione dwa wolne weekendy w miesiącu i podwójne wynagrodzenie za pracę w dni wolne, pisała KO w "100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów". Trzecia Droga postulowała natomiast, żeby handlową niedzielą być co druga. Przywrócimy dwie niedziele handlowe w miesiącu, ale z poszanowaniem praw pracowników, tak mówił przed paroma miesiącami Szymon Hołownia. Lewica z kolei dodała do tego zapis o 2,5-krotnie wyższym wynagrodzeniu za pracę w niedziele, święta i dni ustawowo wolne od pracy. Na razie możemy się jednak przygotować na to, że najszybciej sklepy w niedzielę będą otwarte 24 marca.

„Najbardziej instagramowa kawiarnia” otwarta w Krakowie. Jak wygląda w środku?

Ile jeść, aby schudnąć?