Wiadomości z regionu

Niebezpieczne zjawisko na Babiej Górze. Może spowodować lawinę

2024-02-22 11:48

Babiogórski Park Narodowy poinformował o nietypowym pęknięciu pokrywy śnieżnej na stokach Babiej Góry. Jak informują przyrodnicy, powstała szczelina ma kilkadziesiąt metrów długości i może spowodować lawinę śnieżną. Zjawisko powstało w miejscu, w którym nie przebiegają szlaki turystyczne.

Pęknięta pokrywa śnieżna na Babiej Górze. Szczelina ma kilkadziesiąt metrów długości

Przyrodnik z Parku Maciej Mażul powiedział w środę, że od dwóch tygodni obserwują na północnych stokach Babiej Góry, na zboczach Zachodniego Kościółka, pęknięcie pokrywy śnieżnej "Powstała szczelina o długości kilkudziesięciu metrów. To zaczątek lawiny. Wielce prawdopodobne, że wkrótce ten obryw zjedzie w formie lawiny śnieżnej" – powiedział.

Przyrodnik uspokoił, że w terenie, dokąd może zejść lawina, nie ma żadnych szlaków turystycznych. Nie istnieje zatem bezpośrednie zagrożenie dla ludzi.

Ważne jest, aby nie schodzić z wyznaczonych szlaków. Apelujemy o rozwagę podczas górskich wycieczek zarówno pieszych, jak i narciarskich. Zachowanie bezpieczeństwa jest najważniejsze – podkreślił.

Mażul zaznaczył, że ewentualna lawina może uszkodzić las. "Wiele zależy od jej wielkości" – powiedział. Uspokajają też ratownicy beskidzkiego GOPR. Podali w środę, że szczelina powstała w wyniku stosunkowo wysokiej temperatury i deszczu. Aktualnie pokrywa śniegu jest zmrożona i względnie statyczna. "Natomiast należy się spodziewać postępowania tego procesu i możliwego wystąpienia lawiny przy ociepleniu lub wystąpieniu innych czynników" - poinformowali.

W rejonie Babiej Góry obowiązuje ogłoszony przez GOPR pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Jest ono niskie i występuje na bardzo stromych stokach; głównie w żlebach, zagłębieniach oraz miejscach za przełamaniami terenu, przede wszystkim po północnej stronie masywu. Ratownicy GOPR dopuszczają możliwość samoistnego zejścia małej lub średniej lawiny.

Wieczorny Express - Naval