Nie będzie parku przy ulicy Radzikowskiego. Wygasło pozwolenie na budowę

i

Autor: Biuro projektowe Medusa Group Tak miał wyglądać planowany park.

Nie będzie parku przy ulicy Radzikowskiego. Wygasło pozwolenie na budowę

2021-11-24 12:53

Miał być duży park w Bronowicach, ale w najbliższym czasie będzie co najwyżej nowe blokowisko. Wygasło pozwolenie na budowę parku na terenach zielonych po dawnym motelu Krak. Gmina uzyskała pozwolenie 3 lata temu i taki miała czas aby rozpocząć inwestycję. Nie udało się tego zrobić i teraz cała procedura musi rozpocząć się od nowa.

Była gotowa dokumentacja, ale parku jak nie było, tak nie ma. W sierpniu wygasło pozwolenie na budowę parku przy zbiegu ulic Radzikowskiego i Armii Krajowej w Krakowie. Po uzyskaniu pozwolenia zgodnie z prawem miasto miało 3 lata na rozpoczęcie inwestycji, ale tak się nie stało. Miejscy Radni mówią o katastrofie wizerunkowej. Urzędnicy tłumaczą, że zrobili co mogli.

Rozpoczęcie inwestycji wymaga zabudżetowania środków na ten cel. ZZM rokrocznie starał się o to aby takie środki były zabezpieczone, ale nie było takiego zadania inwestycyjnego. Tymczasem, żeby przystąpić do realizacji czegokolwiek musi być wyłoniona firma, która się tego podejmie, a więc musi być rozstrzygnięty przetarg. Nie można zrobić tych rzeczy bez gwarancji finansowania - mówi Aleksandra Mikolaszek z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Przygotowanie pierwotnej dokumentacji i projektu opłacił deweloper, który kupił ten teren w celu realizacji obok inwestycji mieszkaniowej. Za nową dokumentację trzeba będzie zapłacić z budżetu miasta.

Teraz okazuje się, że na nowo trzeba będzie tworzyć projekt, starać się o pozwolenie. To kolejny minimum rok, a może nawet dwa, kiedy mieszkańcy nie będą mieli swojego parku a bardzo intensywna zabudowa, która ma miejsce w okolicy powoduje, że tych terenów zielonych tam bardzo brakuje - mówi miejski radny Łukasz Maślona.

ZZM dodatkowo przyznaje, że nowy projekt trzeba będzie ograniczyć. Pierwotny zakładał koszt ponad 11 milionów złotych. Zdaniem urzędników takich pieniędzy na park w budżecie się nie znajdzie.

Reasumując, trudno dziś powiedzieć kiedy mieszkańcy zachodniego Krakowa doczekają się nowego parku. ZZM zamierza konsekwentnie wnioskować o finansowanie przedsięwzięcia w budżecie miejskim, ale w projekcie przyszłorocznego budżetu takiego zadania nie ma.

Na Rynku Zaborowskim powstaje nowy park