Nie będzie parku przy ulicy Radzikowskiego. Wygasło pozwolenie na budowę

2021-11-24 12:53
Nie będzie parku przy ulicy Radzikowskiego. Wygasło pozwolenie na budowę
Autor: Biuro projektowe Medusa Group Tak miał wyglądać planowany park.

Miał być duży park w Bronowicach, ale w najbliższym czasie będzie co najwyżej nowe blokowisko. Wygasło pozwolenie na budowę parku na terenach zielonych po dawnym motelu Krak. Gmina uzyskała pozwolenie 3 lata temu i taki miała czas aby rozpocząć inwestycję. Nie udało się tego zrobić i teraz cała procedura musi rozpocząć się od nowa.

Była gotowa dokumentacja, ale parku jak nie było, tak nie ma. W sierpniu wygasło pozwolenie na budowę parku przy zbiegu ulic Radzikowskiego i Armii Krajowej w Krakowie. Po uzyskaniu pozwolenia zgodnie z prawem miasto miało 3 lata na rozpoczęcie inwestycji, ale tak się nie stało. Miejscy Radni mówią o katastrofie wizerunkowej. Urzędnicy tłumaczą, że zrobili co mogli.

Rozpoczęcie inwestycji wymaga zabudżetowania środków na ten cel. ZZM rokrocznie starał się o to aby takie środki były zabezpieczone, ale nie było takiego zadania inwestycyjnego. Tymczasem, żeby przystąpić do realizacji czegokolwiek musi być wyłoniona firma, która się tego podejmie, a więc musi być rozstrzygnięty przetarg. Nie można zrobić tych rzeczy bez gwarancji finansowania - mówi Aleksandra Mikolaszek z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Przygotowanie pierwotnej dokumentacji i projektu opłacił deweloper, który kupił ten teren w celu realizacji obok inwestycji mieszkaniowej. Za nową dokumentację trzeba będzie zapłacić z budżetu miasta.

Teraz okazuje się, że na nowo trzeba będzie tworzyć projekt, starać się o pozwolenie. To kolejny minimum rok, a może nawet dwa, kiedy mieszkańcy nie będą mieli swojego parku a bardzo intensywna zabudowa, która ma miejsce w okolicy powoduje, że tych terenów zielonych tam bardzo brakuje - mówi miejski radny Łukasz Maślona.

ZZM dodatkowo przyznaje, że nowy projekt trzeba będzie ograniczyć. Pierwotny zakładał koszt ponad 11 milionów złotych. Zdaniem urzędników takich pieniędzy na park w budżecie się nie znajdzie.

Reasumując, trudno dziś powiedzieć kiedy mieszkańcy zachodniego Krakowa doczekają się nowego parku. ZZM zamierza konsekwentnie wnioskować o finansowanie przedsięwzięcia w budżecie miejskim, ale w projekcie przyszłorocznego budżetu takiego zadania nie ma.

Na Rynku Zaborowskim powstaje nowy park
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE