Wystrzał z Iskandera

i

Autor: Russian Ministry of Defence, Cover Images/East News Wystrzał z Iskandera

NATO jednoznacznie o nuklearnych groźbach Putina. Mowa o „fizycznej odpowiedzi”

2022-10-13 10:02

Putin i politycy Kremla wielokrotnie straszyli użyciem broni atomowej, a w ostatnich tygodniach groźby te eskalowały. Eksperci ostrzegają, że Rosja może zaatakować punkty logistyczne na terenie NATO. O tym, że „Putin nie żartuje” powiedział sam Joe Biden, prezydent USA. W środę, 12 października wysoki urzędnik NATO jednoznacznie wypowiedział się na ten temat. Mowa o „fizycznej odpowiedzi”.

Stanowisko NATO dotyczące nuklearnych gróźb Rosji

Po ponad siedmiu miesiącach wojny w Ukrainie Rosja poniosła ogromne straty w ludziach i sprzęcie, a w ciągu ostatniego miesiąca została pokonana na kilku frontach. Właśnie z tego powodu eksperci ostrzegają, że atak nuklearny może być aktem desperacji Kremla. W środę, 12 października wysoki urzędnik NATO, zastępca szefa ds. innowacji, autor Białej Księgi NATO na temat sztucznej inteligencji Edward Hunter Christie, przywołał zdanie urzędników NATO, którzy jednoznacznie odnieśli się to tych pogróżek.

– Wyraźny sygnał dla Moskwy: rosyjski atak nuklearny zmieniłby bieg konfliktu i prawie na pewno wywołałby fizyczną reakcję ze strony Ukrainy, sojuszników i potencjalnie NATO. Każde użycie broni jądrowej przez Moskwę miałoby bezprecedensowe konsekwencje dla Rosji. – powiedział urzędnik w przeddzień spotkania grupy planowania nuklearnego NATO, które odbyło się za zamkniętymi drzwiami, co podaje agencja prasowa Reuters.

Eskalacja rosyjskiej agresji

W ostatnich dniach Rosjanie atakują rakietami energetykę Ukrainy, by sterroryzować ludność cywilną i odciąć dostawy ciepła. Eksperci natomiast wciąż ostrzegają, że Rosja może zaatakować bronią jądrową punkty logistyczne na terenie NATO, a w tym Polskę. Putin i politycy Kremla wielokrotnie straszyli użyciem broni atomowej, a ostatni raz miało to miejsce 27 września. Dmitrij Miedwiediew na swoim Telegramie napisał, że "w razie potrzeby" Rosja może użyć broni masowego rażenia. We wtorek, 4 października w obwodzie kaliningradzkim Rosja rozpoczęła próby jądrowe – ćwiczenia z użyciem "broni apokalipsy". W czwartek, 6 października prezydent USA Joe Biden ostrzegł, że ryzyko nuklearnego armagedonu jest najwyższe od czasu kryzysu kubańskiego z 1962 roku. „Putin to człowiek, którego znam dobrze, on nie żartuje”, powiedział Biden.

72 godziny przed biurem PiS. Niewidoma bydgoszczanka protestuje

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Najmniejsze stolice świata. Wiesz, w którym państwie leżą?

Pytanie 1 z 15
Vaduz jest stolicą...
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE