Ciekawostki

Ta wieś z Małopolski została uznana za najpiękniejszą w 2023 roku! Znajdziemy ją na Szlaku Orlich Gniazd [GALERIA]

2023-11-21 7:37

Jaka jest najpiękniejsza wieś w Małopolsce? Znamy odpowiedź na to pytanie. Ojców został uznany za najpiękniejszą wieś w Małopolsce w 2023 roku. Nic w tym dziwnego, bowiem urokliwa miejscowość położona jest w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego. Ten zachwyca nie tylko krajobrazem, ale też licznymi atrakcjami turystycznymi. Co ciekawe, pierwsze wzmianki o wsi Ojców pochodzą jeszcze z XIV wieku! Poznajcie najpiękniejszą małopolską wieś w galerii, którą dla was przygotowaliśmy.

Najpiękniejsza wieś w Małopolsce w 2023 roku to Ojców. Co w niej wyjątkowego?

Wieś Ojców położona jest w powiecie krakowskim i liczy nieco ponad 200 mieszkańców. Miejscowość położona jest w na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, w Dolinie Prądnika, znajdującej się na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego. Pierwsze wzmianki o najpiękniejszej wsi w Małopolsce – Ojcowie, pochodzą z 1370 roku. Miejscowość rozwinęła się z niewielkiej osady, która powstała przy tamtejszym zamku, z którego obecnie pozostały ruiny. Budowla powstała na Szlaku Orlich Gniazd i została wzniesiona na polecenie króla Kazimierza Wielkiego w II połowie XIV wieku. Co ciekawe, w miejscu zamku we wczesnej epoce żelaza znajdowała się osada kultury łużyckiej, która najprawdopodobniej została zniszczona w wyniku najazdu Scytów. Od XIX wieku nastąpiła zmiana charakteru wsi Ojców z miejscowości letniskowej na uzdrowiskową, a oficjalne uznanie Ojcowa za uzdrowisko nastąpiło w 1924 roku. Obecnie we wsi mieści się siedziba dyrekcji Ojcowskiego Parku Narodowego. We wsi Ojców znajdziemy wiele atrakcji turystycznych, m.in. ruiny wspomnianego zamku, muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego, kaplicę „Na Wodzie”, jaskinie – Ciemną i Łokietka, a także drewniane domy i wille z przełomu XIX i XX wieku. Oczywiście główną atrakcją Ojcowa pozostaje sam teren parku narodowego i przepiękne widoki, które możemy podziwiać wspinając się na tamtejsze skały. Poznajcie wieś Ojców w galerii, którą dla was przygotowaliśmy.

Apel Aleksandra Śliwki. Reprezentacja Polski może bardzo ucierpieć
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE