Muzeum Sportu w "okrąglaku"? Magistrat ogłasza plany, ale mieszkańcy są sceptyczni

2021-11-22 14:02
Muzeum Sportu w okrąglaku? Magistrat ogłasza plany, ale mieszkańcy są sceptyczni
Autor: Józef Wieczorek, Fotokronika krakowska. Tak jordanówka wygląda obecnie.

Miasto chce, by w parku Jordana powstało Muzeum Sportu, ale nie wszyscy Krakowianie podzielają entuzjazm urzędników. Nowa krakowska instytucja kultury miałaby być zlokalizowana w jordanówce, zwanej popularnie okrąglakiem. Pomysł wspierają legendy krakowskiego sportu, ale mieszkańcy Krowodrzy uważają, że jordanówkę trzeba oddać tym, dla których zasadniczo powstała, czyli dzieciom.

Muzeum sportu w tak zwanym okrąglaku krakowskiego parku Jordana? Taki plan zagospodarowania remontowanego obecnie obiektu ma Urząd Miasta Krakowa, ale nie wszystkim ten pomysł się podoba. Zgodnie z koncepcją w okrąglaku, zwanym tez jordanówką, miałaby powstać stała wystawa o historii krakowskiego sportu i największych osiągnięciach sportowych Krakowian.

Myśmy wybierali tylko olimpijskie medale albo mistrzostw świata. To były te główne rzeczy. Ja przekazałam medal. Brązowy medal olimpijski z Olimpiady w Melbourne z 1956 roku - mówi medalistka olimpijska w gimnastyce Barbara Ślizowska-Konopka.

Mieszkańcy Krowodrzy jednak mają z tym pomysłem problem. Chcieliby bowiem, żeby jordanówka służyła przede wszystkim dzieciom i ich rodzicom.

Wszyscy mieszkańcy Krowodrzy mówią, że chcą wreszcie żeby była w jordanówce porządna, fajna kawiarnia, ale pozostała część budynku mogłaby służyć jako forma świetlicy, czy takiego miejsca gdzie zajęcia dla dzieci i rodziców mogłyby być organizowane - mówi aktywistka i pomysłodawczyni wodnego placu zabaw w parku Jordana Natalia Nazim.

Gmina podkreśla, że Muzeum Sportu jest pomysłem i ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Jeśli Muzeum Sportu powstanie, to nie wcześniej niż w 2023 roku. Krytycy pomysłu oczekują, że gmina jednak przeprowadzi w tej sprawie konsultacje społeczne, z których ich zdaniem jasno wyniknie, że kolejne Muzeum nie jest miastu potrzebne.

Szczegóły plany zagospodarowania jordanówki poznał Kuba Paduch:
Park Jordana zniszczony po Kraków Culture Summer
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE