Muzeum Sportu w okrąglaku? Magistrat ogłasza plany, ale mieszkańcy są sceptyczni

i

Autor: Józef Wieczorek, Fotokronika krakowska. Tak jordanówka wygląda obecnie.

Muzeum Sportu w "okrąglaku"? Magistrat ogłasza plany, ale mieszkańcy są sceptyczni

2021-11-22 14:02

Miasto chce, by w parku Jordana powstało Muzeum Sportu, ale nie wszyscy Krakowianie podzielają entuzjazm urzędników. Nowa krakowska instytucja kultury miałaby być zlokalizowana w jordanówce, zwanej popularnie okrąglakiem. Pomysł wspierają legendy krakowskiego sportu, ale mieszkańcy Krowodrzy uważają, że jordanówkę trzeba oddać tym, dla których zasadniczo powstała, czyli dzieciom.

Muzeum sportu w tak zwanym okrąglaku krakowskiego parku Jordana? Taki plan zagospodarowania remontowanego obecnie obiektu ma Urząd Miasta Krakowa, ale nie wszystkim ten pomysł się podoba. Zgodnie z koncepcją w okrąglaku, zwanym tez jordanówką, miałaby powstać stała wystawa o historii krakowskiego sportu i największych osiągnięciach sportowych Krakowian.

Myśmy wybierali tylko olimpijskie medale albo mistrzostw świata. To były te główne rzeczy. Ja przekazałam medal. Brązowy medal olimpijski z Olimpiady w Melbourne z 1956 roku - mówi medalistka olimpijska w gimnastyce Barbara Ślizowska-Konopka.

Mieszkańcy Krowodrzy jednak mają z tym pomysłem problem. Chcieliby bowiem, żeby jordanówka służyła przede wszystkim dzieciom i ich rodzicom.

Wszyscy mieszkańcy Krowodrzy mówią, że chcą wreszcie żeby była w jordanówce porządna, fajna kawiarnia, ale pozostała część budynku mogłaby służyć jako forma świetlicy, czy takiego miejsca gdzie zajęcia dla dzieci i rodziców mogłyby być organizowane - mówi aktywistka i pomysłodawczyni wodnego placu zabaw w parku Jordana Natalia Nazim.

Gmina podkreśla, że Muzeum Sportu jest pomysłem i ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Jeśli Muzeum Sportu powstanie, to nie wcześniej niż w 2023 roku. Krytycy pomysłu oczekują, że gmina jednak przeprowadzi w tej sprawie konsultacje społeczne, z których ich zdaniem jasno wyniknie, że kolejne Muzeum nie jest miastu potrzebne.

Szczegóły plany zagospodarowania jordanówki poznał Kuba Paduch:
Park Jordana zniszczony po Kraków Culture Summer