Mniej niż 600 dni mają przykrakowskie gminy by wymienić 23 000 pieców węglowych

i

Autor: Urząd Miasta Krakowa Obecnie największym źródłem smogu w Krakowie są okoliczne gminy.

Mniej niż 600 dni mają przykrakowskie gminy by wymienić 23 000 pieców węglowych

2021-05-27 15:34

Inicjatywa "600 dni dla czystego powietrza" to wspólna akcja Krakowa oraz tak zwanego obwarzanka krakowskiego. W czternastu sąsiadujących z Krakowem gminach wciąż jest ponad 20 tysięcy pieców węglowych, które mieszkańcy tych gmin muszą wymienić do stycznia 2023 roku, czyli w ciągu niecałych 600 dni. Miasto Kraków postanowiło wspomóc ten proces finansowo.

Niecałe 600 dni zostało do wejścia w życie uchwały antysmogowej dla Małopolski. Z tego względu miasto Kraków wspólnie z 14 sąsiednimi gminami uruchomiło specjalną inicjatywę. W tak zwanym obwarzanku krakowskim wciąż jest około 23 tysięcy nieekologicznych pieców węglowych, które trzeba wymienić do stycznia 2023 roku. Potem każdy kolejny dzień będzie równoznaczny z mandatem do 500 złotych lub wezwanie do sądu, który może nałożyć grzywnę do 5 tysięcy złotych.

Postanowiliśmy przekazać 420 tysięcy w dwóch transzach dla wszystkich gmin na działalność promocyjną. Na informowanie mieszkańców po prostu o tym, co trzeba zrobić, jak trzeba zrobić i kiedy trzeba zrobić - mówi Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Jak podkreśla Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego, doświadczenie Krakowa w likwidacji pieców węglowych jest zdaniem ekologów niezbędne by sprawę doprowadzić do końca.

My również przystępujemy do tej inicjatywy i bardzo cieszę się, że w ramach tej inicjatywy jest pełna wola i deklaracja, żeby raz na kwartał dziennikarzom i opinii publicznej przekazywać informacje o postępach w likwidacji tych 23 tysięcy pozostałych źródeł ciepła - mówi

Stowarzyszenie Metropolia Krakowska podkreśla, że obecnie są 3 źródła finansowania wymiany pieców: środki unijne, środki krajowe z Programu Czyste Powietrze oraz środki własne gmin. Przy 23 tysiącach kotłów do wymiany licząc koszt wymiany jednego w granicach 8 tysięcy to daje w sumie 184 miliony złotych.

Szczegóły akcji "600 dni dla czystego powietrza" poznał Kuba Paduch:
Dr Grzesiowski: Smog wspomaga rozprzestrzenianie się koronawirusa

Jaki sport powinieneś zacząć uprawiać wiosną?

Pytanie 1 z 7
W wolnym czasie lubisz...
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE