Wódka, alkohol

i

Autor: Pixabay Miliony złotych na walkę z uzależnieniami. Kraków przygotował nowy program

Miliony złotych na walkę z uzależnieniami. Kraków przygotował nowy program

2022-12-09 11:51

29 milionów złotych – dokładnie taką kwotę przygotowało miasto w ramach nowego programu rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii. Rada Miasta jednogłośnie przyjęła program, który będzie obowiązywał w latach 2023-2026.

Jak Kraków chce pomóc uzależnionym?

Sam program przeciwdziałania problemom alkoholowym i narkomanii będzie finansowany z funduszy pochodzących z wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych wraz z opłatami za zezwolenia na obrót hurtowy alkoholem w opakowaniach do 300 ml, czyli tzw. małpkami.  

Miasto zamierza sfinansować terapie nie tylko dla osób uzależnionych, ale także dla ich najbliższych. Do tego magistrat chce zrealizować programy profilaktyczne w szkołach i placówkach wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży.

Ważną zmianą w nowym programie jest wydłużenie okresu jego realizacji do czterech lat. Ma to pozwolić na kontynuację działań długoterminowych o charakterze profilaktyczno-terapeutycznym.

Zakaz sprzedaży alkoholu w nocy w Krakowie. Czy wejdzie w życie?

Do projektu nowej strategii miasto wprowadziło też zapis w którym ma dążyć do wprowadzenia ograniczeń dla nocnej sprzedaży alkoholu. Warto dodać, że w tym aspekcie wciąż trwają konsultacje społeczne. Mieszkańcy mogą wyrazić swoją opinię na ten temat do czwartku, 15 grudnia.

Jak wyglądają miejskie działania profilaktyczne?

W tym roku 78 procent kwoty aktualnego programu została przeznaczona na wsparcie profilaktyki w zakresie uzależnień. Mowa tu o warsztatach dla uczniów, szkoleniach i konferencjach dla nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych. Oprócz tego magistrat realizował zajęcia sportowe i wydarzenia promujące trzeźwy i bezpieczny sposób spędzania czasu. Kraków finansował też placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży.

12 procent budżetu przeznaczane jest na świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie leczenia uzależnień. Pozostałe 10 procent na prowadzenie Domu Pomocy Społecznej czy funkcjonowanie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Gdzie w Krakowie można zgłosić się po pomoc?

W 2021 roku Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ zakontraktował 13 poradni leczenia uzależnień, siedem poradni terapii uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu, trzy oddziały dzienne terapii uzależnienia od alkoholu oraz po jednym oddziale dziennego leczenia uzależnień, terapii uzależnień i leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych.

Dodatkowo, osoby uzależnione mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy terapeutycznej w poradniach zdrowia psychicznego dla dorosłych. W Krakowie funkcjonują 22 takie placówki. Działają też dzienne psychiatryczne oddziały ogólne i oddziały psychiatryczne dla dorosłych.

Pobicie na Starym Mieście w Olsztynie. Policja szuka sprawcy

QUIZ. Młodzieżowe Słowo Roku 2022! Poniżej 12/20 nawet nie podchodź do nastolatków

Pytanie 1 z 20
BAZA