Miejsca postojowe na Placu Świętego Ducha do likwidacji. Będzie więcej zieleni?

2020-09-15 16:21 Kuba Paduch, Radio ESKA
Miejsca postojowe na Placu Świętego Ducha do likwidacji. Będzie więcej zieleni?
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Tak obecnie wygląda resztka parkingu Placu Świętego Ducha. Urzędnicy chcą aby zniknęła.

Po dawnym parkingu na Placu Świętego Ducha nie ma już śladu. Zostało tylko kilka miejsc postojowych przy zegarach wskazujących czas z różnych miejsc świata. Miasto chce dokończyć to, co zaczęło i zlikwidować te miejsca żeby cały Plac Świętego Ducha był przestrzenią dla mieszkańców.

Więcej placu na Placu Świętego Ducha. Zarząd Transportu Publicznego zamierza zlikwidować pozostałe tam miejsca postojowe przy zegarach. Razem z Zarządem Zieleni Miejskiej zastanawiają się nad tym w jaki sposób zagospodarować tę dodatkową przestrzeń. Jednym z pomysłów jest zachowanie miejsc postojowych, ale tylko dla pojazdów elektrycznych. Innym pomysłem są donice z dodatkową zielenią.

Donice są jakimś rozwiązaniem natomiast wiemy jak mieszkańcy reagują na donice, które pojawiają się w różnych miejscach. Donice przede wszystkim dla nas są elementem, który zmienia trochę funkcjonowanie przestrzeni. Tutaj mówimy jednak o nowej przestrzeni, dlatego te donice to jest duży znak zapytania - mówi Dyrektor ZZM Piotr Kempf.

Problem stanowią zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, który przewiduje w tej lokalizacji postój dla samochodów. Urzędnicy wykonają wizję w terenie aby ustalić co da się zrobić.

Zobaczymy jakie będą ustalenia. Czy trzeba będzie brać jakieś informacje od Straży Pożarnej. Czy wszystkie wymiary geometrii drogi, ponieważ jest to w pasie drogowym, będą zgodne z tymi wszystkimi wymiarami aby tamta mała architektura, bądź jakieś inne rzeczy mogły być - mówi Sebastian Kowal z Zarządu Transportu Publicznego.

Wyniki wizji mamy poznać w ciągu najbliższych tygodni. Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że Zarząd Transportu Publicznego chce zagospodarować część miejsc postojowych w taki sposób, aby nawiązywały do dawnej funkcji tego miejsca jako dworca autobusowego. Szczegóły mieszkańcy mają poznać wkrótce.

Z dyrektorem ZZM i rzecznikiem ZTP rozmawiał nasz reporter Kuba Paduch.
Otwarcie zrewitalizowanego Placu Świętego Ducha w Krakowie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.