Pieniądze 100 zł

i

Autor: Pixabay

Finanse

Masz w domu książeczkę mieszkaniową z PRL? Jej wartość może cię zaskoczyć

2023-08-08 11:28

Książeczki mieszkaniowe z PRL to przedmioty, które są przechowywane jeszcze w niejednym polskim domu, podobnie, jak inne rzeczy z tamtych czasów. Co ciekawe, nie są one jedynie zwykłymi pamiątkami. Książeczki mieszkaniowe z czasów PRL mogą stanowić dziś dużą wartość, mimo, że w czasach transformacji ustrojowej mocno straciły na wartości. Czym są książeczki mieszkaniowe? Ile są warte? Sprawdźcie w naszym materiale.

Spis treści

  1. Książeczki mieszkaniowe z PRL. Czym są?
  2. Książeczki mieszkaniowe. Jak otrzymać premię gwarancyjną?
  3. Premia gwarancyjna. Na co możemy wydać środki?

Książeczki mieszkaniowe z PRL. Czym są?

W czasach PRL-u komunistyczne władze zachęcały obywateli do oszczędzania na mieszkanie poprzez tzw. książeczki mieszkaniowe. Po zebraniu środków – wkładu na mieszkanie spółdzielcze właściciel książeczki mieszkaniowej mógł liczyć na dodatkową premię – tzw. gwarancyjną. Dokument ten potwierdzał sumę zebranych środków na koncie oszczędnościowym właściciela. System ten zawalił się jednak w kryzysie gospodarczym w latach 70. i 80., a wkład zgromadzony na koncie nie starczał już na mieszkanie. Po zmianach ustrojowych lat 90. dzięki książeczkom mieszkaniowym można było sfinansować część wydatków m.in. na wykup mieszkania czy wymianę okien. Z takiej możliwości skorzystało wówczas wiele osób. Co ciekawe, jak informuje Rzecznik Praw Obywatelskich, książeczek nie wykorzystało ponad milion osób – tyle książeczek mieszkaniowych nie zostało zlikwidowanych.

Co ważne, osoby, które posiadają książeczki mieszkaniowe z PRL wciąż mogą je spieniężyć! Jeśli posiadamy książeczkę mieszkaniową założoną przed 24 października 1990 roku możemy otrzymać finansowaną przez budżet państwa tzw. premię gwarancyjną.

Książeczki mieszkaniowe. Jak otrzymać premię gwarancyjną?

Podstawą do otrzymania tzw. premii gwarancyjnej jest rejestracja książeczki mieszkaniowej. Czynność ta dokonywana jest na wniosek właściciela w banku prowadzącym obsługę rachunku. Jeśli książeczka została zarejestrowana po terminie 31 grudnia 2022 roku, to wówczas jej właściciel uzyskuje uprawnienie do złożenia wniosku o jej likwidację i wypłaty premii gwarancyjnej 1 stycznia roku następującego po rejestracji.

W praktyce oznacza to, że jeśli zarejestrujemy książeczkę mieszkaniową w 2023 roku i w tym samym roku dokonany zostanie wydatek uprawniający do wypłaty premii gwarancyjnej, to wówczas wniosek o likwidację książeczki mieszkaniowej będzie można złożyć w terminie od 1 stycznia 2024 roku do 30 marca 2024 roku. Wysokość premii gwarancyjnej może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Premia gwarancyjna. Na co możemy wydać środki?

Środki uzyskane w ramach premii gwarancyjnej możemy wydać na m.in. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej, nabycia w drodze zakupu własności lokalu mieszkalnego, wymianę okien, montaż, modernizację lub wymianę instalacji gazowej lub elektrycznej. To jednak nie wszystko. Premię możemy przeznaczyć także na:

  • realizację termomodernizacji lokalu lub domu jednorodzinnego,
  • zapłaty części ceny lokalu mieszkalnego,
  • budowę domu,
  • kupno lokalu,
  • wkład własny.

Oto 10 najdroższych monet PRL. Są warte nawet kilka tysięcy złotych

Historia z Koprem - Sylwester w PRL