Kontrola

i

Autor: pl.freepik.com Kontrole na ogródkach działkowych. Jak uniknąć gigantycznego mandatu?

Wiadomości

Masz to urządzenie? Jeśli tego nie zgłosiłeś, zapłacisz 5 tys. zł mandatu. Kontrole ruszyły

2023-09-30 20:21

Polacy, a szczególnie posiadacze swojego skrawka ziemi na ogródkach działkowych, powinni przygotować się na wizytę urzędników. Wielu działkowiczów ma tak zwane studnie abisynki. Okazuje się, że czerpanie wody ze studni bez odpowiednich zezwoleń może skończyć się aresztem, a w najlepszym przypadku mandatem. Ten jest jednak słony, bo wynosi 5 tysięcy zł.

Kontrole na ogródkach działkowych. Kontrolerzy ruszyli w teren

Posiadanie działki lub choćby skrawka ogródka działkowego typu ROD wydaje się być niemożliwe bez dostępu do wody. Wiele osób inwestuje zatem w prosty i popularny mechanizm abisynki dający wygodną możliwość ręcznego ujęcia wody. Wielu jednak robi to, nie zastanawiając się, czy budowę studni abisynki trzeba zgłaszać do urzędu? Otóż aby bez ograniczeń korzystać z wody na działce, właściciel musi otrzymać pozwolenie wodno-prawne i zgłosić taki rodzaj budowy (o ile głębokość studni nie będzie przekraczać 30 metrów, a także czerpać z niej będzie się nie więcej niż 5 m3 wody na dobę. Okazuje się, że zdecydowana większość działkowiczów lekceważy ten obowiązek i właśnie dlatego w teren ruszają kontrolerzy.

Działkowcy mają problem?

Polski Związek Działkowców już od jakiegoś czasu apeluje o zmianę przepisów. Wkrótce mają też zgłosić swoje postulaty do Ministerstwa Infrastruktury. Dzierżawcy ROD obawiają się kar za nielegalny pobór wody, a te to areszt lub mandat w wysokości 5 tysięcy złotych. Kontrolerzy z pewnością ujawnią wiele miejsc z niezgłoszonymi źródłami poboru małej ilości wody, gdyż... abisynkę można zrobić nawet samemu. Wystarczy trójnóg z młotem i wbicie rury w grunt. Zgodnie z obowiązującymi przepisami jest to jednak nielegalne i warto o tym pamiętać mając swój kawałek zieleni.

Jaka będzie tegoroczna zima w Polsce? IMGW opublikowało długoterminową prognozę pogody [GALERIA]

Ukrainka z rosyjskim paszportem, która napadła na bank w Przemyślu stanęła przed sądem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE