Mandat za picie grzańca – czy można go dostać? Okazuje się, że tak!

2022-12-21 15:49
Mandat za picie grzańca – czy można go dostać? Okazuje się, że tak!
Autor: Monika Sochacka Mandat za picie grzańca – czy można go dostać? Okazuje się, że tak!

Jarmarki Bożonarodzeniowe na stałe wpisały się w zimową scenerię wielu polskich miast. Częstym widokiem na jarmarkach są stoiska z grzańcem, czyli grzanym winem z goździkami, cynamonem czy pomarańczami. Nie są to jednak napoje bezalkoholowe, a spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jest wykroczeniem. Okazuje się zatem, że otrzymanie mandatu za picie grzańca jest jak najbardziej możliwe. W jakich okolicznościach? Sprawdźcie w naszym materiale.

Czy za picie grzańca na jarmarku bożonarodzeniowym można dostać mandat?

Jarmarki Bożonarodzeniowe na rynkach polskich miast to jedna z pięknych tradycji, która wprawia w świąteczny nastrój zarówno mieszkańców, jak i turystów. W drewnianych kramach można zakupić stroiki świąteczne, ręcznie malowane bombki i inne ozdoby choinkowe, unikatową ceramikę, niepowtarzalne ubrania, wełniane skarpety, biżuterię, wyroby z drewna, szkła czy haftowane serwety. Na jarmarkach można także spróbować ciepłych oscypków z żurawiną, chleba ze smalcem, potraw z grilla, czy pierogów. Często można zauważyć też stoiska z grzanym winem z przyprawami lub pitnym miodem, po które chętnie sięgamy, by się rozgrzać. Warto pamiętać jednak, że są to napoje alkoholowe. Najpopularniejszy winny, czerwony napój ma około 13,5%. Czy za picie grzańca można dostać mandat? Okazuje się, że tak.

Mandat za grzańca? Przepisy określają to jasno

Jak głosi artykuł 14 ust. 2a ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi: "Zabrania się spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów". Jak ten przepis ma się do jarmarków bożonarodzeniowych? Otóż niemal każdy z nich ma swój własny regulamin, który powinien jasno określać strefy, w których można spożywać napoje alkoholowe. Najczęściej jest to rzecz jasna strefa gastronomiczna. Mandat za picie grzańca można więc dostać, gdy oddalimy się od niej z kubkiem ciepłego, procentowego trunku. Warto o tym pamiętać, aby wizyta na jarmarku nie okazała się droższa niż przewidywaliśmy.

13. Warmiński Jarmark Świąteczny Cittaslow w Biskupcu

Czy znasz polskie kolędy? Sprawdź swoją wiedzę!

Pytanie 1 z 10
W kolędzie „Wśród nocnej ciszy” Zbawcę wyglądano?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE