smog

i

Autor: Jerzy Górecki

Małopolska będzie miała ujednoliconą uchwałę antysmogową dla pięciu gmin

2021-04-09 21:59

Tarnów, Oświęcim, Skawina, Rabka-Zdrój i Zabierzów - te gminy zadeklarowały przyjęcie ujednoliconej uchwały antysmogowej dla Małopolski. Zgodnie z proponowanymi przepisami zakaz stosowania paliw stałych miałby obowiązywać w tym gminach od początku 2030 roku. Wcześniej, bo już od przyszłego roku obowiązywałby zakaz instalowania nowych pieców na węgiel.

- Każda z tych gmin przyjmowała inne terminy i zobowiązania. My musieliśmy wypracować dokument, który ujednolica przepisy dla tych samorządów. Uchwała antysmogowa musi być dobrze skonstruowana prawnie, ponieważ spodziewamy się, podobnie jak to było w przypadku Krakowa, wielu batalii sądowych - mówi wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Policja informuje ludzi w Krakowie o konieczności pozostania w domu

Pięć gmin, które chcą przyjąć uchwałę antysmogową, muszą do końca maja przegłosować uchwały kierunkowe w tej sprawie. Już w czerwcu planowane są konsultacje społeczne dotyczące proponowanych przepisów.

- Jesteśmy jak najbardziej "za". Zostało nam około 2 tysiące kopciuchów do usunięcia. Było ich ponad 4 tysiące, więc jesteśmy w połowie drogi. Daty graniczne też nam odpowiadają, my nawet proponowaliśmy by zakaz obowiązywał od 2029 roku, więc ten rok więcej na pewno pozwoli na całkowite wyeliminowanie palenia węglem w naszej gminie - mówi Anetta Kucharska, pełnomocnik wójta gminy Zabierzów do spraw jakości powietrza.

W sierpniu propozycja przepisów ma trafić pod głosowanie sejmiku województwa małopolskiego. Ujednolicona uchwała antysmogowa dla Małopolski ma obowiązywać od początku przyszłego roku.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Oto pytania! [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?