Wyciąg narciarski

i

Autor: Pixabay Zdj. ilustracyjne.

WIADOMOŚCI Z REGIONU

Tatrzański Park Narodowy przedłuża sezon narciarski w Tatrach. W majówkę wciąż czynny jeden wyciąg

2024-04-25 8:57

Świetna wiadomość dla osób spędzających majówkę w Tatrach. Wbrew zapowiedziom Tatrzańskiego Parku Narodowego, na początku maja wciąż można jeszcze będzie jeździć na nartach na Kasprowym Wierchu. Nadal jest czynny wyciąg w Kotle Gąsienicowym. Początek majówki w Tatach zapowiada się pogodnie i słonecznie.

Tatry. Zima wróciła na Podhale. Sezon narciarski został przedłużony

Ostatnie dni to powrót zimy w Tatry, a co za tym idzie Tatrzański Park Narodowy przedłużył sezon narciarski o dodatkowe. Jeszcze do poniedziałku, 22 kwietnia można uprawiać turystykę narciarską na wszystkich zaśnieżonych szlakach, a jeszcze dłużej w Kotle Gąsienicowym narciarze będą mogli jeszcze korzystać z wyciągu krzesełkowego.

— Miłośnicy sportów zimowych tegoroczną majówkę będą mogli spędzić na stoku. Na Kasprowym Wierchu wciąż dostępna jest kolej krzesełkowa w Dolinie Gąsienicowej. Na trasie narciarskiej utrzymują się dobre warunki, dlatego majówka będzie idealną okazją, by pożegnać ten sezon zimowy — przekazała Marta Grzywa z Polskich Kolei Linowych (PKL). Dodała, że termin zamknięcia wyciągu w Dolinie Gąsienicowej jest uzależniony od warunków pogodowych, dlatego PKL rekomendują, aby sprawdzać na bieżąco informacje o dostępności trasy na stronie internetowej.

QUIZ wiedzy o Tatrach. Jak dobrze znasz polskie góry?

Pytanie 1 z 14
Które schronisko po polskiej stronie Tatr jest położone najwyżej?

Do kiedy będzie czynna kolej krzesełkowa w Dolinie Gąsienicowej?

Trasa narciarska ze szczytu Kasprowego Wierchu na Halę Gąsienicową może być czynna nawet do 5 maja, o ile będzie odpowiednia pokrywa śniegu. Od 6 maja planowany jest przegląd kolejek linowych na Kasprowym Wierchu i już definitywnie zakończy się sezon narciarski. Pokrywa śnieżna na szczycie sięga ok. 80 cm. Ekspert zauważył, że początek przedłużonego weekendu ma przynieść zdecydowaną poprawę pogody – będzie świecić słońce, a temperatura w Zakopanem ma wzrosnąć 1 maja do 23 st. C. Hotelarze spod Tatr spodziewają się podziału tegorocznej majówki na dwa turnusy: od 27 kwietnia do 1 maja i od 1 do 5 maja.

— Wiosna pomału gości również w wyższych partiach Tatr. Mam już informacje, że świstaki zaczęły się wybudzać i pojedyncze osobniki wybijają się ze swoich zimowych nor. Lęgi zakładają ptaki takie jak: siwerniaki, czeczotki czy podróżniczki. Nadal trwają też tokowiska cietrzewi — powiedział przewodnik i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) Tomasz Zając.

Tatrzański Park Narodowy apeluje o rozwagę w wysokich partiach gór

Wybierając się w wyższe partie Tatr nadal konieczne jest posiadanie sprzętu zimowego, takiego jak: raki, czekan i kask oraz lawinowe ABC. Na szlakach w dolinach reglowych panuje wiosna — przeminął już czas kwitnienia krokusów. Planując wycieczkę do Morskiego Oko należy wcześniej za pośrednictwem strony internetowej TPN zarezerwować miejsce parkingowe lub skorzystać z transportu publicznego. Aby uniknąć stania w kolejce przed wejściem na szlak, warto jest kupić wcześniej tzw. e-bilet wstępu do parku.

Tradycyjne Święto Bacowskie w Ludźmierzu. Rozpoczął się redyk, oficjalny sezon na wiosenne wypasanie owiec:

Żużlowy Turniej o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa