Zakupy

i

Autor: Pexels Które sklepy są otwarte 3 maja 2024 w Krakowie? Gdzie można zrobić z ten dzień zakupy?

zakupy

Lidl zapowiada akcję "VAT STOP". Nie podniesie cen produktów spożywczych mimo powrotu 5-procentowej stawki VAT na żywność

2024-03-26 7:43

Kolejna sieciówka zapowiada, że nie doliczy podatku do zakupów spożywczych pod 1 kwietnia. Przypomnijmy, że to właśnie wtedy zacznie obowiązywać 5-procentowa stawka VAT na żywność. Tym razem mowa o Lidlu, ale już wcześniej podobne działanie zapowiedział też inny sklep.

Akcja "VAT STOP" w Lidlu. Sklep zapowiedział, że nie podniesie cen produktów po 1 kwietnia

Zgodnie z zapowiedziami rząd po 1 kwietnia nie zamierza przedłużyć zerowego VAT-u na produkty spożywcze. Powróci więc stawka 5 procent. A to oznacza, że za produkty spożywcze w sklepach, takie jak pieczywo, czy nabiał zapłacimy więcej. W związku ze zmianami Lidl zaproponował akcję "VAT STOP". Jak przekazał w swoim komunikacie, po 1 kwietnia nie podniesie cen. Chodzi dokładnie o 1600 produktów spożywczych, takich jak pieczywo, produkty mleczarskie, warzywa, owoce, mięso czy wędliny. Dokładna lista produktów dostępna jest na stronie internetowej sklepu.

Dodajmy, że podobną akcję kilka dni temu ogłosiła sieć Aldi - "VAT bierzemy na siebie". Tam również od kwietnia ceny produktów takich jak, pieczywo, mięso, nabiał, czy ryż również mają nie wzrosnąć.

Zmiany w stawce VAT od 1 kwietnia 2024

Zerowa stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze obowiązywała od 1 lutego 2022 rok. Ówczesny rząd wprowadził je ze względu na rekordową wtedy w Polsce inflację - 9,2 procent. Obecnie inflacja w kraju wynosi - 2,8 procent.

Piknik strzelecki wraca po zimowej przerwie!

„Najbardziej instagramowa kawiarnia” otwarta w Krakowie. Jak wygląda w środku?