Ten lek nie wróci do aptek w październiku. Potrzebują go tysiące pacjentów

i

Autor: Getty Images

Leki wycofane z aptek przez GIF w grudniu 2022. Ważne ostrzeżenie dla pacjentów

2022-12-15 14:34

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał z obrotu medykament stosowany przy nadciśnieniu. Jak wskazuje inspektorat, niewykluczone jest "prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych po ekspozycji na produkt". W grudniu z aptek wycofano także dwa inne leki. Zobacz listę.

Allergovit wycofany z aptek przez GIF

9 grudnia Główny Inspektorat Sanitarny wydał decyzję dotyczącą wycofania z obrotu leku Allergovit (Allergopharma GmbH & Co.KG) o numerach serii: G1001658-10 (data ważności 30 czerwca 2023) oraz G2105015-05 (data ważności 31 października 2023).

Medykament został wycofany z aptek ze względu na błędne oznakowanie etykiet dla fiolek.

Istnieje ryzyko wprowadzenia w błąd personelu medycznego, a co za tym idzie przyjęcia przez pacjenta zbyt wysokiej dawki leku, czego konsekwencją może być zagrożenie życia i zdrowia pacjentów - podaje w uzasadnieniu GIF.

Bisoratio ASA - lek na nadciśnienie wycofany z aptek

Kolejny leki wycofany z obrotu w grudniu to Bisoratio ASA (Bisoprololi fumaras + Acidum acetylsalicylicum), 5 mg + 75 mg, kapsułki twarde (Actavis Group PTC ehf.), stosowny przy nadciśnieniu. Decyzja została wydana 7 grudnia i dotyczy następującej serii medykamentu: 10320 (data ważności 31 marca 2024). GIF w oświadczeniu podkreślił, że "nie można wykluczyć prawdopodobieństwa wystąpienia działań niepożądanych po ekspozycji na produkt", stąd też podjęto decyzję o wycofaniu medykamentu z aptek.

Rivanol 0,1% wycofany z obrotu przez GIF

5 grudnia GIF wydał decyzję o wycofaniu z obrotu płynu do odkażania ran Rivanol 0,1% (Ethacridini lactas), 1 mg/g, płyn na skórę, butelka 140 (Poznańskie Zakłady Zielarskie HERBAPOL S.A. z siedzibą w Poznaniu) o numerach serii: 140422 (data ważności 31 marca 2024) oraz 10722 (data ważności 30 czerwca 2024). Powodem, dla którego zdecydowano o wycofaniu Rivanolu z aptek jest wada jakościowa w postaci "wyniku poza specyfikacją w zakresie parametru pH".

Co zrobić z lekami, które zostały wycofane z obrotu?

Leki, które zostały wycofane z obrotu, nie powinny być przyjmowane! Takie medykamenty można stara się zwrócić do apteki. Niestety, nie ma szczegółowych regulacji opisujących ten przypadek, stąd też nie wszystkie apteki mogą się zgodzić na zwrot leku (najlepiej zgłosić się z paragonem do apteki, w której lek został zakupiony). Pacjent może również oddać wadliwy lek do utylizacji.

Krakowska Galeria Plaza przeznaczona do rozbiórki