Krakowskie ścieki pełne narkotyków! Stolica Małopolski w europejskiej czołówce

i

Autor: Zdj. Wikipedia Commons/Pixbay Krakowskie ścieki pełne narkotyków! Stolica Małopolski w europejskiej czołówce

Wydarzenia

Krakowskie ścieki pełne narkotyków! Stolica Małopolski w europejskiej czołówce

2023-03-27 11:43

Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii właśnie opublikowało najnowsze wyniki badań ścieków komunalnych pod kątem zawartości narkotyków. Ta analiza ma pomóc w oszacowaniu ilości spożycia środków odurzających przez społeczność konkretnych miast. Kraków znalazł się na niechlubnym 10. miejscu w całej Europie.

Krakowskie ścieki przebadane pod kątem obecności narkotyków. Wyniki badania dają do myślenia

W badaniu z 2022 roku, które przeprowadziło Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii, przebadano ścieki ze 104 miast. Z opublikowanych danych wynika, że Kraków znalazł się na 10. miejscu pod kątem zawartości narkotyków w ściekach miejskich, co przekłada się na ich szacunkowe spożycie. Przed stolicą Małopolski są takie miasta jak Amsterdam, Bruksela, Antwerpia, Berlin, Lizbona czy Praga.

W krakowskich ściekach badanie wykazało największe stężenie kokainy. Wykryto także znaczne ilości amfetaminy, THC i psychodeliku - ketaminy. Próbki do badań pobrano z Oczyszczalni Ścieków Płaszów na ul. Kosiarzy 3.

W jaki sposób analizowane są ścieki? Czemu służy ich badanie?

Badacze wykryli między innymi 2 mg ketaminy na 1000 mieszkańców Krakowa. W ściekach nie wykazano natomiast zawartości MDMA. Warto jednak dodać, że stolica Małopolski jest jedynym polskim miastem ujętym w rankingu.

Największą ilość używek stwierdzono w Barcelonie. Tam na 1000 mieszkańców przypada aż 29 mg narkotyków w ściekach.

Projekt badawczy jest największym jak dotąd europejskim projektem w powstającej nauce analizy ścieków, co służyć ma mierzeniu poziomu nielegalnych narkotyków i ich metabolitów wydalanych z moczem. Pełne statystyki oraz dane źródłowe można zobaczyć TUTAJ.

Polacy grają w Kamień, Papier, Nożyce - EwelinaPyta

QUIZ PRL: Kultowe gry i zabawy! Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 10
Gra w pudełku, które wyglądało (i działało) jak długie pudełko zapałek:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE