Krakowski sylwester potrwa dwa dni zamiast jednego. Nie będzie muzyki, ale za to będą sztuki wizualne

2020-11-26 17:49
Godzina policyjna w Sylwestra?
Autor: Przemysław Świderski/East News Jakie obostrzenia w Sylwestra?

W tym roku zupełnie inaczej niż do tej pory, ale odbędzie się. Znamy szczegóły miejskich obchodów tegorocznego Sylwestra. Ze względu na obostrzenia sanitarne związane z pandemią koronawirusa musimy zapomnieć o wielkich koncertach na miejskich placach, ale to nie znaczy, że nic tam nie będzie. Miasto bowiem postawiło na sztukę wizualną.

Miejski sylwester w Krakowie potrwa dwa dni zamiast jednego. To dodatkowe zabezpieczenie związane z reżimem sanitarnym. Gmina apeluje aby mieszkańcy nie gromadzili się tłumem na placach publicznych 31 grudnia. Pierwszego stycznia też będzie można zobaczyć instalacje wizualne, które na tegoroczne obchody przygotowało Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Wyłoniliśmy dziesięć projektów, które staną przy głównych miejskich alejach oraz placach no i zapraszamy do chodzenia, zwiedzania, spacerowania pomiędzy tymi lokalizacjami i poznawania tego świata nowej sztuki, nowych technologii i interpretacji tego jak artyści widzą świat właśnie teraz - mówi Michał Zalewski z KBF.

Główną atrakcją ma być największa instalacja na Rynku Głównym - tak zwana "brama czasu", przez którą mieszkańcy fizycznie przejdą z obecnego roku w kolejny.

To będzie wielka instalacja multimedialna. Brama, która będzie zbudowana z ogromnej wielkości ekranów LED-owych, na których przede wszystkim będą wyświetlane różnego rodzaju formy sztuki, wizualizacje, ale też wspomnienia z poprzednich lat, jak w poprzednich latach witaliśmy nowy rok w Krakowie - mówi Michał Zalewski.

Taka a nie inna formuła tegorocznego miejskiego Sylwestra sprawiła, że budżet znacząco na nim zaoszczędził. Całkowity koszt zaplanowanych wydarzeń to około 300 tysięcy złotych. Dobre kilkaset tysięcy mniej niż zwykle.

Z Michałem Zalewskim z Krakowskiego Biura Festiwalowego rozmawiał nasz Reporter Kuba Paduch:
Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza w Krakowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE