Krakowski Alarm Smogowy: województwo bagatelizuje głos lekarzy, rektorów i mieszkańców

2022-09-07 9:10
smog Kraków
Autor: Pixaby

Krakowski Alarm Smogowy skrytykował brak publikacji wyników konsultacji społecznych w sprawie zmian w uchwale antysmogowej dla Małopolski. Urząd marszałkowski wcześniej poinformował, że w konsultacjach „większość samorządów opowiedziała się za przedłużeniem terminu likwidacji pieców i kotłów bezklasowych”. Jednak Alarm Smogowy złożył ponad 1300 podpisów osób, które sprzeciwiały się zmianie: lekarzy oraz rektorów krakowskich szkół wyższych.

W poniedziałek, 5 września zarząd województwa małopolskiego wydał komunikat, zgodnie z którym w konsultacjach społecznych „większość samorządów i mieszkańców Małopolski opowiedziała się za przedłużeniem terminu likwidacji pieców i kotłów bezklasowych. Sprzeciw co do zmiany wyraziły organizacje ekologiczne i aktywiści antysmogowi”. Poinformował też, że wyniki konsultacji zostaną zaprezentowane na posiedzeniu zarządu województwa, który zajmie stanowisko w tej sprawie. Opinie z konsultacji wraz ze stanowiskiem zarządu zostaną skierowane do merytorycznych komisji sejmiku województwa.

Krakowski Alarm Smogowy skrytykował taki komunikat zarządu województwa. Zdaniem aktywistów, władze Małopolski powinny opublikować wyniki konsultacji społecznych w sprawie uchwały antymogowej. Konsultacje trwały od 1 do 24 sierpnia.

Zdaniem Ewy Lutomskiej z Krakowskiego Alarmu Smogowego dziwnym jest, że Zarząd zwleka z podaniem wyników konsultacji.

Opóźnianie terminu ich publikacji budzi niepokój, tym bardziej, że złożyliśmy na ręce Zarządu Województwa ponad 1300 podpisów osób, które sprzeciwiły się zmianom – powiedziała aktywistka.

Zarząd województwa złożony z przedstawicieli PiS przygotowując projekt wydłużenia wymiany pieców bezklasowych o rok, do końca 2023 roku, uzasadniał sytuacją społeczną, ekonomiczną, prośbami samorządów i mieszkańców. Przeciwni zmianom są politycy PO, władze Krakowa, rektorzy krakowskich szkół wyższych. Alarm Smogowy w ramach konsultacji złożył ponad 1300 podpisów osób, które sprzeciwiały się zmianie.

Super Sport - Iga Świątek vs. Jule Niemeier

QUIZ jak dobrze znasz swoje ciało?

Pytanie 1 z 9
Ile kości znajduje się w ciele człowieka?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE