Krakowianki siłą miasta! Tych, które zmieniły bieg nauki było wiele właśnie u nas!

2022-11-01 16:57
Projekt Krakowianki - materiały prasowe UMK
Autor: Materiały prasowe UMK Projekt Krakowianki - materiały prasowe UMK

Krakowski magistrat chce inspirować uczennice do podjęcia i rozwoju kariery naukowej. Projekt "O historii kobiet w edukacji” ma zachęcać nauczycieli języka polskiego i historii do przypomnienia na swoich lekcjach dokonań znanych mieszkanek Krakowa zasłużonych nauce.

Kobiety od zawsze odgrywały ogromną rolę w dziejach Krakowa. Bez ich ciężkiej pracy, pasji i wytrwałości w działaniu miasto miałoby zupełnie inny charakter i wygląd. To właśnie chce przekazać uczennicom Urząd Miasta Krakowa inicjując akcję Krakowianki - tym razem przedstawiając sylwetki tych kobiet, które zasłużyły się edukacji. Temu służyła też piątkowa konferencja - celem było zachęcenie nauczycieli do popularyzowania tych krakowianek i wskazanie odpowiednich narzędzi, które mają w tym pomóc na lekcjach historii i języka polskiego.

Aby dziewczynkom, uczennicom, dodać wiary w siebie, odwagi, wiary we własne możliwości, w marzenia i odwagi w ich realizacji. Bez tego nie jest przecież możliwe aby kobiety równorzędnie zaistniały - mówi Anna Korfel- Jasińska - z-ca prezydenta Krakowa ds. Edukacji, Sportu i Turystyki.

Mają w tym pomóc życiorysy ponad 100 wybitnych krakowianek, które miały wpływ na edukację od XIX do XXI wieku.

Mowa tutaj o Kazimierze Bujwidowej, która zapoczątkowała taki cykl słania listy do władz wyższych uczelni Krakowa, aby otworzyły swoje podwoje w Krakowie, będę także mówiła o tajnym nauczaniu w Krakowie, ale też o wielu innych Krakowiankach, które zasłużyły się edukacji - dodaje prof. Agnieszka Chłosta-Sikorska z Uniwersytetu Pedagogicznego.

Cała akcja odbywa się w ramach inicjatywy Urzędu Miasta Krakowa i miejskich instytucji pod hasłem #Krakowianki. Jej celem jest zwrócenie uwagi na rolę kobiet w procesie rozwoju miasta także w aspekcie społecznym, artystycznym i sportowym.

Quiz. Jedzenie na literę P

Pytanie 1 z 19
Zupa, którą zazwyczaj jadamy z makaronem lub ryżem.
Zmarli w 2022 roku
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE