Kraków znów bez rządowego wsparcia przeznaczonego na walkę ze skutkami pandemii

2021-04-07 20:28 ŁM nm
Kraków znów bez rządowego wsparcia przeznaczonego na walkę ze skutkami pandemii
Autor: Pixaby Kraków znów bez rządowego wsparcia przeznaczonego na walkę ze skutkami pandemii

Kraków znów został pominięty i nie otrzyma pieniędzy na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa. Taka sytuacja ma miejsce drugi raz z rzędu. Co jest powodem? Przedstawiciele opozycji uważają, że wpływ na to mają partyjne sympatie. Co na to wojewoda małopolski?

Małopolskie gminy i powiaty otrzymały ponad 0,5 miliarda złotych w ramach trzeciej transzy Funduszu Inwestycji Lokalnych. Do Krakowa już drugi raz z rzędu nie trafiła nawet złotówka. Politycy opozycji uważają, że zasady podziału rządowych pieniędzy są niejasne i wiążą się z partyjnymi sympatiami.

- Kraków, jak wiele innych większych miast, stracił na pandemii procentowo znacznie więcej na pandemii, niż gminy wiejskie. Takie samorządy powinny korzystać z rządowego wsparcia w pierwszej kolejności, a oprócz Krakowa pieniędzy nie otrzymały Limanowa, Miechów, czy Oświęcim. Tych przykładów większych miast bez wsparcia jest więcej, oczywiście najczęściej rządzą tam przedstawiciele niekoniecznie wywodzący się z Prawa i Sprawiedliwości - mówi Aleksander Miszalski, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Wiosna w krakowskim ogrodzie zoologicznym

Wojewoda małopolski brak wsparcia dla Krakowa tłumaczy kwotą, którą stolica Małopolski otrzymała w ramach pierwszego rozdania Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wtedy do kasy miasta trafiło ponad 90 milionów złotych. 

- Wsparcie Krakowa na poziomie około 4 milionów złotych byłoby niezauważalne, a takie pieniądze, a często i mniejsze dla niewielkich gmin to są ogromne fundusze. Wobec tego jestem przekonany, że rządowe rekomendacje uwzględniały zrównoważony rozwój Małopolski - mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Łącznie w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych do Małopolski trafiło 1,5 miliarda złotych.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Kraków pominięty przy podziale rządowego wsparcia: