Mentalio, czyli sztuczna inteligencja pomoże diagnozować choroby psychiczne u dzieci

i

Autor: Vitolda Klein, Unsplash Smutne dziecko z misiem

WIADOMOŚCI

Szpital Uniwersytecki zaprezentował Mentalio. Sztuczna inteligencja zdiagnozuje zaburzenia psychiczne u dzieci

2023-06-30 10:13

Psychiatria dziecięca w Polsce przechodzi poważne problemy. Coraz więcej dzieci i młodzieży cierpi na problemy psychiczne, a brakuje specjalistów, którzy mogliby udzielić im fachowej pomocy. Na ratunek przychodzi Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Startuje projekt Mentalio, który wykorzysta sztuczną inteligencję w diagnozowaniu zaburzeń u najmłodszych.

Czym jest projekt Mentalio?

Psychiatra Maciej Pilecki ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wraz z inżynierami rozpoczął pracę nad innowacyjnym systemem Mentalio, który ma pomóc szybciej i lepiej leczyć dzieci i młodzież z problemami psychicznymi. Z informacji szpitala wynika, że projekt Mentalio jest jednym z pierwszych tego typu w świecie. Ma pomóc lepiej, szybciej diagnozować i leczyć dzieci i młodzież z zaburzeniami psychicznymi. Ostateczna decyzja nie będzie jednak należeć do maszyny, ale do lekarza.

— Dopiero zaczynamy pracę. To dla nas wielka przygoda. Psychiatrzy, którzy są i biologami i humanistami, spotykają się z informatykami i rozmawiają o pacjentach, o leczeniu, o tym, co będzie przydatne w leczeniu — powiedział dr hab. n. med. Maciej Pilecki, kierownik Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

QUIZ. Krakowska gwara. Sprawdź, czy znasz słowa rodem z grodu Kraka!

Pytanie 1 z 10
Zaczynamy od smakołyków i Tłustego Czwartku. Jak w Krakowie określamy faworki?

Sztuczna inteligencja pomoże rozpoznawać choroby psychiczne

W ramach projektu, który jest badaniem klinicznym, zespół szpitala opracuje kwestionariusze dla 1,5 tys. pacjentów w wieku 13-21 lat, a także dla ich rodziców i specjalistów. System Mentalio po wprowadzeniu danych z ankiet będzie sugerował lekarzowi prawdopodobne diagnozy i zalecenia, co do dalszego sposobu leczenia. Sam algorytm sztucznej inteligencji ma bazować na technologii uczenia się i kojarzenia podobieństw. Pozwoli to na konstruowanie wniosków, pomimo często niepełnych zestawów informacji przekazywanych przez pacjentów czy ich opiekunów, którzy nie zawsze są pewni swoich odczuć.

— Będąc rodzicem, nie jest łatwo ocenić jak bardzo i jak szybko nasze dziecko potrzebuje pomocy psychiatry czy psychoterapeuty. Podobnie trudna bywa decyzja, kiedy psycholog czy psychoterapeuta powinien skierować dziecko na pilną konsultację do szpitala. Podejście oparte na sztucznej inteligencji nie zastąpi lekarza, może być jednak istotnym wsparciem w procesie planowania leczenia — powiedział dr hab. n. med. Maciej Pilecki.

Mentalio pomoże specjalistom postawić diagnozę

Z algorytmów wypracowanych dzięki systemowi Mentalio skorzystają przede wszystkim lekarze, ale i pomoże on szkolnym pedagogom i rodzicom. Dr hab. Pilecki podkreślił, że system nie wyręczy w diagnozie, ale, podobnie jak nawigacja samochodu prowadzi kierowcę oraz informuje o utrudnieniach na drodze i pokazuje różne trasy, tak sztuczna inteligencja pomoże określić, jakie decyzje lekarz ma podjęć odnośnie dalszej diagnozy, terapii.

Psychiatria dziecięca w Polsce. Dramatyczny brak lekarzy-specjalistów

W Polsce jest ok. 540 psychiatrów dziecięco-młodzieżowych, tylko część z nich działa w publicznej ochronie zdrowia. Liczba ta, według Naczelnej Izby Lekarskiej, powinna być co najmniej potrojona. Od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy specjalistów zdrowia psychicznego zajmuje się zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży. Myśli samobójcze ma ok. 80 proc. pacjentów w placówkach tzw. pierwszego poziomu referencyjności, czyli tam, gdzie pomaganie terapią rozpoczyna się bez wstępnej konsultacji psychiatrycznej.

Według danych współrealizatorów projektu ok. 1 mln dzieci, młodzieży w wieku 13-21, jest w systemie opieki zdrowotnej, ale w rzeczywistości pomocy może potrzebować kilka razy więcej osób w tej grupie.

Wersow i Friz wybrali krakowski Szpital Ujastek na miejsce narodzin ich córeczki Mai. Zobaczcie, jak wyglądał pobyt influencerów w placówce:

Protest pielęgniarek w Krakowie